W pierwszym półroczu br. polskie kopalnie wyprodukowały blisko milion ton węgla kamiennego mniej niż w tym samym okresie rok temu, a sprzedaż tego surowca była mniejsza o ponad 2 mln ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
W piątek katowicki oddziału Agencji, który monitoruje rynek węgla i sytuację w górnictwie, przedstawił dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w czerwcu, dzięki czemu możliwe było podsumowanie wyników sektora węgla kamiennego w całym pierwszym półroczu.
Według danych ARP, w czerwcu tego roku polskie kopalnie wyprodukowały ok. 5,4 mln ton węgla kamiennego (wobec niespełna 5,2 mln ton w czerwcu 2017 r.), a wielkość sprzedaży tego surowca wyniosła ok. 5,1 mln ton (wobec ponad 5,3 mln ton w czerwcu 2017 r.).
Czerwiec był kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy kopalnie wydobyły więcej węgla niż w tym czasie znalazło nabywców. W grudniu ub. roku oraz w styczniu br. wielkość sprzedaży węgla była wyższa od miesięcznej wielkości produkcji tego surowca, co oznacza, że nabywców znalazła wówczas także część węgla z zapasów lub depozytów. Natomiast od lutego kopalnie w każdym kolejnym miesiącu sprzedają mniej węgla niż wydobywają - tak było także w czerwcu, kiedy różnica między wielkością wydobycia a wielkością sprzedaży wyniosła blisko 300 tys. ton.
Stan zapasów węgla na zwałach w końcu czerwca br. ARP szacuje na ponad 2,2 mln ton - przeszło 200 tys. ton więcej niż miesiąc wcześniej i ponad 600 tys. ton więcej niż w końcu marca. Oznacza to, iż także wydobyty, a niesprzedany w czerwcu węgiel powiększył zapasy. W czerwcu ub. roku na zwałach było ponad 1,9 mln ton surowca.
Łącznie w pierwszej połowie tego roku kopalnie wydobyły niespełna 31,9 mln ton węgla, wobec prawie 32,8 mln ton do połowy 2017 r. (spadek o ponad 900 tys. ton), a wielkość sprzedaży tego surowca zbliżyła się do 31,3 mln ton, wobec prawie 33,4 mln ton w pierwszym półroczu 2017.
W całym ub. roku kopalnie wyprodukowały niespełna 65,5 mln ton węgla, wobec prawie 70,4 mln ton rok wcześniej (spadek o 6,9 proc., czyli prawie 4,9 mln ton). Najniższe miesięczne wydobycie odnotowano w grudniu (poniżej 5 mln ton), a najwyższe (powyżej 5,9 mln ton) - w marcu i październiku 2017. W tym roku najwyższe wydobycie i sprzedaż węgla odnotowano w marcu (ok. 5,6 mln ton).
W przyszłym tygodniu ARP ma opublikować także indeksy cenowe, obrazujące ceny węgla dla krajowej energetyki oraz ciepłownictwa w czerwcu oraz całym pierwszym półroczu 2018. W maju cena węgla dostarczanego do energetyki była na stabilnym poziomie, a cena węgla dla ciepłownictwa była najwyższa od blisko 5 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Masz dziewczyno pojęcie o energetyce, gdy zabraknie energii to nawet świeczki nie zaświecisz bo żeby ją wytworzyć potrzebny prąd będziesz siedziała przy ognisku żeby dziecku bajkę przeczytać, ciesz się że kopalnie istnieją i sprzedają węgiel po zaniżonych cenach bo 100 euro kosztuje w portach ARA ty płacisz trzy razy mniej najpierw się doucz poczytaj wiadomości a wiatr i słoneczko w Twoje piękne włosy nie będzie wiał żeby wytworzyć energiie elektryczną.
Węgiel jest 'najbrudniejszym paliwem kopalnym', które można zastąpić tanią energią ze źródeł odnawialnych - powiedziała kanadyjska minister środowiska Catherine McKenna. Rynek się poruszył, świat poszedł do przodu, węgiel nie powróci - dodała McKenna.