Turecki sąd skazał w środę, 11 lipca, na 15 lat pozbawienia wolności byłego prezesa zarządu kopalni Soma, gdzie w maju 2014 roku doszło do najtragiczniejszej katastrofy górniczej w dziejach Turcji, w wyniku której zginęło 301 osób.
Prezesa zarządu kopalni należącej do spółki Soma Komur Isletmeleri Cana Gurkana sąd w mieście Akhisar skazał po trwającym trzy lata procesie. Wraz z nim skazano dyrektora generalnego tej spółki Ramazana Dogru - na 22,5 roku więzienia, dyrektor do spraw eksploatacji Akin Celik oraz inspektor techniczny Ertan Ersoy usłyszeli wyroki po 18 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności.
Sąd skazał również dziewięciu innych pracowników na kary od 6 do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast 37 oskarżonych zostało uniewinnionych.
Do katastrofy w kopalni węgla brunatnego w Somie doszło 13 maja 2014 r. Była to największa katastrofa przemysłowa w historii Turcji. Katastrofy na podobną skalę w światowym przemyśle wydobywczym nie notowano od grudnia 1975 r., gdy w wyniku wybuchu zginęło 372 ludzi w kopalni węgla kamiennego w stanie Jharkhand na północnym wschodzie Indii.
Katastrofa w kopalni Soma wywołała społeczne wzburzenie i uliczne demonstracje w kraju. Gniew protestujących kierował się również przeciwko ówczesnemu premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi oraz jego rządowi, oskarżanemu o lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w sprywatyzowanych kopalniach. Erdogan jest obecnie prezydentem Turcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.