Nowym wiceprezesem zarządu ds. gospodarki mieszkaniowej w Spółce Restrukturyzacji Kopalń został Wojciech Frank - poinformowały w sobotę, 7 lipca, służby prasowe SRK.
Przypomnijmy, że w postepowaniu kwalifikacyjnym, które trwało w Spółce Restrukturyzacji Kopalń o stanowiska dwóch nowych wiceprezesów ubiegało się siedmioro kandydatów. W poniedziałek, 2 lipca - jak już opisywaliśmy w portalu netTG.pl - rzecznik SRK Wojciech Jaros potwierdził, że o stanowisko zastępcy prezesa SRK ds. gospodarki mieszkaniowej starały się trzy osoby.
"Po przeprowadzeniu rozmów z kandydatami (...) Rada Nadzorcza powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. gospodarki mieszkaniowej p. Wojciecha Franka" - ogłosiła w sobotę spółka na oficjalnej stronie internetowej SRK.
Nowy wiceprezes SRK ds. gospodarki mieszkaniowej obowiązki obejmie 16 lipca tego roku - sprecyzowano.
Wojciech Frank (56 lat) pochodzi z Wodzisławia Śląskiego, skończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Śl. w Gliwicach. W latach 80. pracował jako górnik i budowlaniec (kierownik budów). W latach 1990–1993 kierował Komitetem Obywatelskim w Jastrzębiu-Zdroju, był także wiceprezydentem miasta. Od lat 90. wybierano go na kolejne kadencje do Rady Miejskiej Jastrzębia-Zdroju, od 2002 do 2006 r. pełnił funkcję jej przewodniczącego. W III kadencji Sejmu RP Wojciech Frank był posłem z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Należał do Ruchu Społecznego AWS, a od 2004 do 2007 do PO, z której wyrzucono go za start z ramienia lokalnego komitetu wyborczego w Jastrzębiu-Zdroju. Pracował później jako menedżer - był m.in. prezesem spółki Transbud-Katowice oraz kierował firmą JSU (dawnia Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa) z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
"W części dotyczącej wiceprezesa zarządu ds. zagospodarowania majątku Rada Nadzorcza postanowiła podjąć decyzję w terminie późniejszym" - poinformowała SRK.
Według Polskiej Agencji Prasowej, która powołuje się na nieoficjalne źródła "zbliżone do członków rady nadzorczej, jednym z powodów przesunięcia terminu wyboru drugiego wiceprezesa jest przeciągający się proces połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym - spółką, w której po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek. Zakładano, że połączenie SRK i KHW nastąpi z początkiem lipca, jednak proces prawdopodobnie będzie sfinalizowany dopiero za kilka tygodni" - podał w depeszy Marek Błoński z PAP.
Postępowanie zmierzające do wyłonienia dwóch nowych wiceprezesów SRK zostało ogłoszone w czerwcu. Przewodniczący rady nadzorczej spółki Henryk Paszcza argumentował wtedy, że powiększenie składu zarządu wiąże się z dostosowaniem struktury firmy i sposobu zarządzania do stojących przed nią zadań, których stale przybywa. Chodzi m.in. o efektywne zagospodarowanie pogórniczego majątku oraz sprawne zarządzanie posiadanymi przez SRK byłymi mieszkaniami zakładowymi.
Od połowy zeszłego roku SRK ma nowy zarząd, na którego czele stoi były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny. Jego zastępcami są: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów) oraz Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska). Po rozstrzygnięciu obecnego konkursu zarząd zostanie powiększony do pięciu osób.
W obecnej strukturze SRK Administracja Zasobów Mieszkaniowych wyodrębniona jest jako jeden z oddziałów spółki.
Oprócz AZM z siedzibą w Bytomiu przy ul. Łużyckiej na SRK składają się oddziały w Czeladzi (Centralny Zakład Odwadniania Kopalń), w Dąbrowie Górniczej, Zabrzu (kopalnia Makoszowy), Brzeszczach (kopalnia Brzeszcze Wschód), w Bytomiu (kopalnia Centrum), w Mysłowicach (kopalnia Mysłowice), w Sosnowcu (kopalnia Kazimierz-Juliusz), w Katowicach (trzy kopalnie: Boże Dary, Wieczorek I i II), w Pszowie (kopalnia Anna), w Jastrzębiu-Zdroju (kopalnia Jas-Mos), w Rudzie Śląskiej (dwie kopalnie: Pokój I oraz Śląsk) i w Suszcu (kopalnia Krupiński).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.