Podczas grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach dowiemy się, jakie projekty rewitalizacji terenów pogórniczych dostaną dofinansowanie Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie wyniesie ono 50 proc. Druga część będzie pochodzić z budżetu państwa. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, zrelacjonował w Sejmie efekty prac w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. Pytania w tej sprawie zadawał Grzegorz Matusiak, poseł PiS ziemi rybnickiej.
- To pierwszy program, który daje szansę na reaktywację terenów poprzemysłowych - podkreślił Tobiszowski podczas posiedzenia Sejmu, 5 lipca.
Przypomniał, że spotkanie inaugurujące współpracę KE w ramach inicjatywy Platformy Wsparcia Regionów Górniczych miało miejsce w Ministerstwie Energii 12 października 2017 r. Dwa miesiące później w Strasburgu formalnie zainicjowano dialog, a w lutym w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie robocze. Strona polska uczestniczyła też w posiedzeniach grup roboczych inicjatywy w Brukseli. W międzyczasie odbywały się i odbywają nadal spotkania pomiędzy Ministerstwem Energii i Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Śląskim Urzędem Marszałkowskim.
- Projekty zgłoszone przez stronę polską zostały opracowane przez spółki sektora górniczego i energetycznego, czyli JSW, Węglokoks, PGG oraz instytuty naukowo – badawcze: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla - wyliczył Grzegorz Tobiszowski.
Kolejne spotkania odbędą się 12–13 lipca 2018 r. w Brukseli, następne 24 – 25 października, a zwieńczeniem działań będzie COP24 w Katowicach.
- Już dzisiaj wiemy, że w projekcie biorą udział strona niemiecka, słowacka, grecka. Obecnie trwają prace dotyczące utworzenia tzw. planu działania „Action Plan”, który będzie stanowił formalną podstawę współpracy bilateralnej. Prace nad tzw. mapą drogową planu działania są intensywne - dodał wiceszef resortu energii.
Na COP24 Polska chce mieć gotowy plan działania, odpowiednio wyselekcjonowane projekty, analizę źródeł ich finansowania dokonaną we współpracy z KE.
- Chcemy pokazać, jak dużą wagę przykładamy do zrównoważonego procesu transformacji regionów górniczych i wspólnie ze stroną samorządową przedstawimy konkretne projekty do realizacji. Nasze działania dotyczące funkcjonowania Platformy Wsparcia Regionów Górniczych wykraczają poza 2018 r. Mam tu na myśli potrzebę odpowiedniego lobbingu w stosunku do KE na rzecz powołania specjalnego funduszu przeznaczonego na transformację regionów górniczych w przyszłym budżecie unijnym na lata 2021 – 2027 - podsumował wiceminister Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Największy skandal to moim zdaniem wypłata zaległej 14-tki dla obecnie pracujących w JSW za 2016 rok z pominięciem emerytów i osób przebywających na urlopach górniczych, pomimo tego, że pracowały one w tamtym czasie w kopalniach. To jest dopiero wyrafinowana sprawiedliwość!!! A Pan Minister na to patrzy...
Oddaj emerytom2015-16 deputat obiecales cos,mamy lipiec,skleroza?
Panie minister minelo polrocze co z emerytami pominietymi przy rekompensatach Mial sie pan pochylic nad ta sprawa tak pan opowiadal i co.