Tauron Dystrybucja kolejny rok prowadzi akcję „Bocian Nasz”. Projekt polega m.in. na obrączkowaniu piskląt i opieką nad bocianimi gniazdami – poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki. Na słupach energetycznych bociany zaskakująco chętnie zakładają gniazda. Energetycy są wówczas jedynymi osobami, które ze względu na uprawnienia i wiedzę mogą dotrzeć do bocianów.
Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i konsultuje swoje działania na rzecz bocianów, aby jak najlepiej pomagać ptakom. To ważne, bo na słupach energetycznych zarządzanych przez Tauron Dystrybucja, znajduje się około 1600 bocianich gniazd. W okresie letnim współpraca z ornitologami obejmuje obrączkowanie ptaków.
- Dzięki akcji obrączkowania, jak ta realizowana przy wsparciu energetyków z Tauron Dystrybucja, możemy nie tylko założyć obrączki, ale co ważniejsze pozyskać dane statystyczne na temat piskląt, zweryfikować ich kondycję, ilość, płeć, czy udzielić pomocy, gdyby była taka potrzeba. Podnośniki hydrauliczne obsługiwane przez doświadczonych pracowników Grupy Tauron zapewniają bezpieczne dotarcie ornitologów do gniazda – mówi ornitolog dr Jacek Betleja.
Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Taka lokalizacja jest dla nich komfortowa, ponieważ chroni je przed drapieżnikami. Niemniej gniazda, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, mogą być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych. Bliskość przewodów zagraża także życiu piskląt. Dlatego Tauron Dystrybucja każdego roku oczyszcza domostwa bocianów i wynosi gniazda na specjalne platformy, powyżej sieci energetycznej. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjność sieci.
Obrączkowanie ma też duże znaczenie dla Tauron Dystrybucja, bo wiele ptaków odchowuje potomstwo w gniazdach na infrastrukturze energetycznej spółki.
- Bociany lubią naszą sieć. Biorąc udział w takich akcjach, jak obrączkowanie, uczymy się zachowań ptaków i słuchamy instrukcji specjalistów. Ta wiedza pozwala nam właściwie troszczyć się o gniazda i ich mieszkańców, a przy tym właściwie wykonywać swoją pracę związaną z zapewnieniem zasilania naszym klientom – tłumaczy Tomasz Banaś starszy elektromonter z Tauron Dystrybucja.
Obrączkowanie to naukowa metoda badawcza stosowana od ponad 100 lat na całym świecie. Pozwala, zdobyć bezcenną wiedzę na temat bocianów. Jest przy tym całkowicie bezpieczna dla ptaków, pod warunkiem że realizują ją wykwalifikowani fachowcy.
Na obrączce zakładanej bocianom wytłoczony jest skrócony adres centralnej stacji obrączkowania w kraju (tj. Gdańsk Polska) oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który pozwala zidentyfikować ptaka przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych np. daty, miejsca zaobrączkowania z danymi ponownej obserwacji dostarcza informacji np. o migracji ptaków, długości życia i innych elementach życia osobnika w przyrodzie.
Grupa Tauron dba o kwestie zrównoważonego rozwoju i ochronę różnorodności biologicznej. Celem organizacji jest pogodzenie biznesu, środowiska naturalnego i innowacyjnych rozwiązań.
Do tego typu działań zaliczono projekt „Bocian Nasz” podczas trwającego w maju I Forum na rzecz bioróżnorodności. Dobra praktyka spółki znalazła się w Raporcie Dobrych Praktyk „Biznes na rzecz Różnorodności”. Docenili ją również eksperci Forum Odpowiedzialnego Biznesu – akcja znalazła się w prestiżowym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017. Dobre praktyki”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.