Od 20 kwietnia do 29 maja br., na rynku fizycznym, dzienne narastające indeksy DES ARA cechował dosyć zmienny trend – czytamy w raporcie opracowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Przez pierwsze dni prowadzonej analizy ceny wzrastały i 23 kwietnia indeks DES ARA wyniósł 84,00 USD/t. Następnie rozpoczął się trzydniowy trend zniżkowy, w wyniku którego, 26 kwietnia, cena osiągnęła poziom 83,19 USD/t. Kolejne dni przyniosły wzrost wartości indeksów DES ARA – 1 maja cena wyniosła już 86,27 USD/t. Trzy kolejne dni przyniosły ponownie spadek wartości indeksów i 4 maja cena zatrzymała się na poziomie 85,35 USD/t. 8 maja br. Wartość indeksów DES ARA poszybowała w górę, wzrastając do 91,63 USD/t. Kolejne dni przyniosły spadek cen i 10 maja cena spadła do poziomu 89,55 USD/t. Następnie, do końca analizowanego okresu, powrócił trend wzrostowy – ostatecznie 29 maja indeks DES ARA osiągnął poziom 95,77 USD/t.
Rok temu w analogicznym okresie notowania kształtowały się w granicach: 71,24–74,39 USD/t. Dla regionalnego popytu na węgiel korzystne mogą okazać się niska dostępność gazu i jego rosnące ceny.
Według Alana Richardsa, analityka Utilyx, w nadchodzących miesiącach ceny węgla mogą wzrosnąć. Przyczynić się do tego może wzrost zapotrzebowania energii na systemy chłodzenia, jeśli prognozy na gorące lato w Chinach będą trafione. W tym samym czasie indyjscy kupcy gorączkowo odnawiają zapasy przed sezonem monsunowym, który trwa zwykle od czerwca do września, kiedy to ulewne deszcze często utrudniają importowanie surowców.