Nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej, to gospodarka obiegu zamkniętego. Zostanie otwarty na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, a zajęcia zaczną sie od października.
– Komisja Europejska planuje wprowadzić w życie kolejne normy dotyczące racjonalnego wykorzystania odpadów. Przygotowywany jest duży pakiet dyrektyw dotyczących wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który będzie miał wpływ na dosłownie wszystkie działy gospodarki. Z tego wynika, że w chwili gdy absolwenci nowego kierunku będą opuszczali mury uczelni, zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących wdrażać zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego w przedsiębiorstwach, miastach, powiatach i na szczeblu ogólnopolskim będzie ogromne - wyjaśnia Krzysztof Pikoń, kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów.
Na nowych studiach oprócz wiedzy z zakresu inżynierii środowiska, będą prowadzone również zajęcia z zarządzania i przedsiębiorczości. W tym zakresie pomocna ma być współpraca z dużymi polskimi i światowymi firmami, zajmującymi się gospodarką odpadami.
Sama tematyka studiów będzie dotyczyła tego, jak stworzyć produkty, które po tym, jak się zepsują będzie można wykorzystać w inny sposób niewlując tym samym liczbę śmieci, które ostatecznie trafią na wysypisko. Norma dotycząca recyklingu plastiku zakłada, że do 2030 r. będzie on w całości przetwarzany.
– Prowadziliśmy rozmowy z firmami, z którymi współpracujemy, na temat kompetencji osób, którą najchętniej zatrudniają. W większości przypadków potrzebni są specjaliści, którzy oprócz wiedzy merytorycznej posiadają również umiejętności miękkie, a wśród nich przede wszystkim rozwiązywanie problemów, zarządzanie projektami czy praca w zespole. Tego właśnie zamierzamy uczyć. Absolwent będzie miał nie tylko wiedzę inżynierską - ale również będzie posiadał umiejętności biznesowe i miękkie - a cały proces nauczania będzie realizowany we współpracy z przemysłem, w sposób praktyczny i atrakcyjny dla studenta. Mają to być studia nowego typu- zgodne z najlepszymi wzorcami – mówi Krzysztof Pikoń.
Według szacunków, po wdrożeniu gospodarki obiegu zamkniętego pojawi się w Unii Europejskiej 2 miliony nowych miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.