Zakończył się proces integracji spółek Famur i Kopex. Decyzją sądu w poniedziałek, 7 maja nastąpił podział Kopeksu, którego część maszynowa przeniesiona została na Famur. Spełniono tym samym prawny wymóg integracji spółek - poinformował portal nettg.pl Łukasz Dajnowicz z obsługi prasowej Famuru.
Proces integracji obu grup przebiegał zgodnie z modelem ogłoszonym 9 maja 2017 r. Plan przewidywał włączenie części maszynowej Kopeksu do Grupy Famur. Zarządy obu spółek uznały, że konsolidacja pozwoli na zwiększenie skali działalności, zwielokrotnienie potencjału i znaczące przyspieszenie realizacji programu ekspansji zagranicznej, który stanowi immanentną część strategii rozwoju Grupy Famur - wyjaśnia Dajnowicz.
W ciągu pięciu najbliższych lat połowa przychodów Grupy Famur pochodzić ma z rynków zagranicznych. W kwietniu 2018 r. akcjonariusze obu spółek wyrazili zgodę na sfinalizowanie tego procesu zgodnie z Planem Podziału Kopex SA.
Budowa polskiego czempiona
– Zgodnie z założeniami doprowadziliśmy do finału złożony projekt integracji dwóch największych firm na krajowym rynku okołogórniczym. Połączenie potencjałów obu spółek stwarza nam realną możliwość budowy polskiego czempiona, gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym w dowolnym rejonie świata. Budując systematycznie nasze przewagi biznesowe, już teraz jesteśmy silnym i wiarygodnym partnerem na międzynarodowym rynku. Obecna dobra koniunktura w branży surowców energetycznych przekłada się na rzeczywiste ożywienie w inwestycjach prowadzonych przez spółki wydobywcze w kraju i poza jego granicami, a także sprzyja nam w realizacji celu 50 proc. przychodów z eksportu do 2022 r.– mówi Mirosław Bendzera, prezes spółki Famur.
Nowa struktura zakładów
W ramach pełnej integracji obu podmiotów stworzono w Zabrzu wspólne centrum serwisowo-diagnostyczno-modernizacyjne, odpowiedzialne za zarządzanie całą, wspólną flotą kombajnów ścianowych. Scalono produkcję nowych kombajnów ścianowych w najnowocześniejszym zakładzie Famuru w Katowicach. Zintegrowano też całą działalność elektryczną i elektroniczną w nowym segmencie pod przewodnictwem spółki Elgór+Hansen.
Relokacje pracowników z myślą o efektywności
Przeprowadzono proces optymalizacji struktury i relokacji pracowników w obu grupach. Obecnie cała grupa Famur wraz z dołączoną częścią Kopeksu ma ok. 5 tys. załogi.
- Kluczową kwestią było dobranie