Katowice: jesteśmy bogaci w surowce

fot: Witold Gałązka/ARC

Zdaniem prof. Jędryska problemami istniejącymi w geologii i w przemyśle górniczo-wydobywczym w kraju są nieadekwatne prawo, spadająca liczba odwiertów badawczo-poszukiwawczych oraz brak geologów w ponad połowie powiatów i istniejące niekoncesjonowane wydobycie. Na zdjęciu są także Krzysztof Tchórzewski, minister energii i Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

fot: Witold Gałązka/ARC

Politycy, eksperci i przedsiębiorcy dyskutują o polityce surowcowej. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie w ramach cyklu regionalnych konferencji konsultacyjnych, dotyczących rządowego projektu Polityka Surowcowa Państwa (PSP). Projekt opracowywany jest pod kierunkiem wiceministra środowiska, prof. Mariusza Oriona Jędryska.

Tematem dzisiejszej konferencji jest jedno z fundamentalnych założeń PSP: pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin. Projekt Polityka Surowcowa Państwa jest opracowywany w rządzie od ponad roku. Aktualnie projekt, poprzez szereg konsultacji, jest omawiany na szczeblu regionalnym ze światem nauki, biznesu i z przedstawicielami lokalnych społeczności.

Polityka surowcowa, wywodząca się z geologii, zainicjowana jest w Ministerstwie Środowiska przez Głównego Geologa Kraju, prof. Jędryska, który także jest pełnomocnikiem rządu ds. polityki surowcowej państwa. PSP wychodzi poza ramy geologii, toteż zaangażowanych jest w nią szereg innych resortów. Projekt wpisuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kooperuje z polityką energetyczną i jest zgodny z polityką surowcową Unii.

Celem projektu jest wdrożenie krajowej polityki surowcowej, tym samym wpisując się w trend krajów europejskich, które ją posiadają. Polska, która jest zaliczana do krajów bogatych w surowce mineralne, jak do tej pory strategii takiej nie ma, co ma się zmienić. Korzyści z tego płynące to między innymi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych kraju i zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego dla przedsiębiorców. W tym celu w ramach PSP opracowywane są zasady, które będą miały odzwierciedlenie w prawie oraz narzędzia i programy wykonawcze.

Spotkanie ma charakter trzech paneli dyskusyjnych, podczas których zostaną zaprezentowane zagadnienia związane z filarem II PSP, dotyczące pozyskiwania surowców ze złóż kopalin oraz zostaną przedstawione propozycje i uwagi do projektu. Celem, który przyświeca konsultacjom, jest wypracowanie elementów wdrażanej polityki surowcowej.

Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska projekt PSP jest również odpowiedzią na istniejące problemy w geologii i w przemyśle górniczo-wydobywczym w kraju.

- Tymi problemami jest nieadekwatne prawo, spadająca liczba odwiertów badawczo-poszukiwawczych oraz brak geologów w ponad połowie powiatów i istniejące niekoncesjonowane wydobycie – mówi prof. Jędrysek.

Poprzednią konferencję gościł Kraków. Następne odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach, Gdańsku, Poznaniu i w Rzeszowie. Każda z nich skupiać się będzie na jednym z dziewięciu filarów PSP oraz na problematyce danego regionu w zakresie szeroko pojętej geologii. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.