Politycy, eksperci i przedsiębiorcy dyskutują o polityce surowcowej. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie w ramach cyklu regionalnych konferencji konsultacyjnych, dotyczących rządowego projektu Polityka Surowcowa Państwa (PSP). Projekt opracowywany jest pod kierunkiem wiceministra środowiska, prof. Mariusza Oriona Jędryska.
Tematem dzisiejszej konferencji jest jedno z fundamentalnych założeń PSP: pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin. Projekt Polityka Surowcowa Państwa jest opracowywany w rządzie od ponad roku. Aktualnie projekt, poprzez szereg konsultacji, jest omawiany na szczeblu regionalnym ze światem nauki, biznesu i z przedstawicielami lokalnych społeczności.
Polityka surowcowa, wywodząca się z geologii, zainicjowana jest w Ministerstwie Środowiska przez Głównego Geologa Kraju, prof. Jędryska, który także jest pełnomocnikiem rządu ds. polityki surowcowej państwa. PSP wychodzi poza ramy geologii, toteż zaangażowanych jest w nią szereg innych resortów. Projekt wpisuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kooperuje z polityką energetyczną i jest zgodny z polityką surowcową Unii.
Celem projektu jest wdrożenie krajowej polityki surowcowej, tym samym wpisując się w trend krajów europejskich, które ją posiadają. Polska, która jest zaliczana do krajów bogatych w surowce mineralne, jak do tej pory strategii takiej nie ma, co ma się zmienić. Korzyści z tego płynące to między innymi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych kraju i zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego dla przedsiębiorców. W tym celu w ramach PSP opracowywane są zasady, które będą miały odzwierciedlenie w prawie oraz narzędzia i programy wykonawcze.
Spotkanie ma charakter trzech paneli dyskusyjnych, podczas których zostaną zaprezentowane zagadnienia związane z filarem II PSP, dotyczące pozyskiwania surowców ze złóż kopalin oraz zostaną przedstawione propozycje i uwagi do projektu. Celem, który przyświeca konsultacjom, jest wypracowanie elementów wdrażanej polityki surowcowej.
Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska projekt PSP jest również odpowiedzią na istniejące problemy w geologii i w przemyśle górniczo-wydobywczym w kraju.
- Tymi problemami jest nieadekwatne prawo, spadająca liczba odwiertów badawczo-poszukiwawczych oraz brak geologów w ponad połowie powiatów i istniejące niekoncesjonowane wydobycie – mówi prof. Jędrysek.
Poprzednią konferencję gościł Kraków. Następne odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach, Gdańsku, Poznaniu i w Rzeszowie. Każda z nich skupiać się będzie na jednym z dziewięciu filarów PSP oraz na problematyce danego regionu w zakresie szeroko pojętej geologii. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.