W 2017 r. Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła ponad 190 tys. kontroli. W ich trakcie odnotowano ponad 2600 nieprawidłowości związanych z emisją spalin z pojazdów. Smog to nie tylko efekt niskiej emisji, spalania w domowych piecach. Winowajcą są także, a może przede wszystkim - samochodowe spaliny.
Wpływ transportu drogowego na jakość powietrza był tematem posiedzenia Komitetu Sterującego ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP). W spotkaniu, które odbyło się 23 stycznia 2018 r. w Ministerstwie Środowiska, wziął udział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej oraz przewodniczący Komitetu Sterującego ds. KPOP.
Podczas spotkania omówiono realizację przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego zadań związanych z kontrolą przestrzegania przepisów w zakresie transportu drogowego. Kontrola ta ma przede wszystkim na celu eliminowanie wszelkich negatywnych zjawisk w tym sektorze, co w efekcie przyczynia się również do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska naturalnego.
Wiceminister Paweł Sałek zaznaczył, że Inspekcja Transportu Drogowego dysponuje odpowiednimi narzędziami do kontroli emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących z transportu drogowego.
- Inspekcja posiada uprawnienia służące do tego, by pojazdy poruszające się po polskich drogach spełniały również kryteria związane z emisją spalin. Niemniej konieczna jest dalsza dyskusja i współpraca dotycząca m.in. zmian w Prawie o ruchu drogowym. Aby skutecznie poprawić jakość powietrza w Polsce, niezbędna jest kontynuacja działań w zakresie ograniczania emisji z transportu, a także efektywna kontrola i sprawozdawczość tych zanieczyszczeń – powiedział wiceminister Sałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To czemu poziom smogu jest znacznie nizszy latem a ta sama ilość samochodów jeździ. Co to za bezsensowny artykuł.