Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spotkał się we wtorek (7 listopada) z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami Złoczewa. Rozmowy dotyczyły perspektyw dla węgla brunatnego – poinformowało Ministerstwo Energii.
- Węgiel brunatny w polskiej energetyce od lat pełni strategiczną rolę. Niezaprzeczalnym faktem jest kluczowy wpływ tego surowca na rozwój gospodarczy państwa – powiedział wiceminister energii podczas spotkania. Dodał, że obecnie eksploatowane złoża umożliwiają utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia i pracy kompleksów tylko do około 2030 roku i dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań.
- Eksploatacja złóż węgla brunatnego niesie ze sobą wiele korzyści dla lokalnych społeczności. Nowa odkrywka to trwałe i atrakcyjne miejsca pracy, dodatkowy dochód dla gmin wynikający z szeregu opłat i podatków związanych z działalnością kompleksów wydobywczo-wytwórczych, a co za tym idzie rozbudowa i poprawa infrastruktury transportowej, inwestycje w obiekty użyteczności publicznej i znaczna poprawa wskaźników makroekonomicznych regionu – powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W ocenie resortu energii, zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego to szansa na wypełnienie luki powstałej po wyeksploatowaniu aktualnie pracujących kompleksów energetycznych, opartych na tym surowcu.
- Dlatego, biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczno-ekonomiczne, społeczne, a także stan zaawansowania prac koncepcyjno-projektowych, szczególnie przyciągają uwagę dwa złoża: Złoczew oraz Ościsłowo – wyjaśniono w komunikacie ministerstwa.
Obecnie złoża węgla brunatnego eksploatuje się z wykorzystaniem nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, a także z poszanowaniem wymogów ochrony środowiska, zarówno w obszarze wydobycia węgla, jak i wytwarzania energii elektrycznej. Poddane rekultywacji tereny pogórnicze przekształcają zwykle słabo zagospodarowane obszary, w atrakcyjne tereny rekreacyjne – lasy, zbiorniki wodne, stoki narciarskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.