Regulacje związane z nowelą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw trafią pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w czerwcu - zapowiedział w czwartek (1 czerwca) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W regulacjach mają znaleźć się rozwiązania dotyczące certyfikacji paliw stałych.
Przygotowywanemu w Ministerstwie Energii projektowi nowelizacji ustawy, która będzie dotyczyła przede wszystkim jakości trafiającego na rynek węgla, towarzyszą rozporządzenia: w sprawie metod badania jakości paliw stałych, ws. sposobu pobierania ich próbek oraz dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Podczas czwartkowej wizyty w Jaworznie wiceminister mówił o aktualnym stanie prac nad tymi projektami. Poinformował, że nadal trwają konsultacje; zgłoszone wnioski i poprawki zostały już zebrane i pogrupowane i w najbliższych dniach będą prowadzone spotkania z ich autorami. Potem przygotowany w ME projekt rozwiązań trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
- W przyszłym tygodniu będziemy mieć prawdopodobnie spotkanie ze stroną społeczną; chcemy takie spotkanie zaproponować. Planujemy wypracować do 14 dni kształt, które poprawki uwzględniamy, które będziemy prezentować jako ministerstwo, a których ewentualnie nie będziemy rekomendować - i to uzasadnimy na komitecie stałym, dlaczego - zasygnalizował Tobiszowski.
Nawiązując do zdementowanych już wcześniej publikacji medialnych, które sugerowały, że ME nie chce zgodzić się na postulowane przez Ministerstwo Rozwoju parametry jakościowe mającego trafiać na rynek węgla, a także, że odrzuca wnioskowaną przez MR certyfikację paliw stałych, Tobiszowski podtrzymał, że w sprawie certyfikacji oba resorty są "w pozytywnym dialogu".
- Ja tego (certyfikacji - PAP) nie kwestionuję. To pomysł, który może nam uszczelnić sprzedażowość węgla, jego parametry. Tutaj nie ma sporu. Ministerstwo Rozwoju przesłało nam stosowną poprawkę i teraz ustalamy, czy wprowadzimy ją jako naszą, czy MR będzie chciało ją utrzymać jako swoją poprawkę zgłaszaną na komitecie stałym - zaznczył wiceminister.
- Jak na razie nie ma opóźnień i w czerwcu chcielibyśmy przedłożyć projekt na posiedzeniu rządu i następnie, jak będzie to zatwierdzone na posiedzeniu rządu, rozpoczynamy procedowanie w Sejmie - zapowiedział Tobiszowski. Pytany, kiedy jego zdaniem projektowane rozwiązania mogą wejść w życie uznał, że "powinny jeszcze w tym roku".
- Myślę, że tam nie powinno być wielkich sporów, bo staraliśmy się sparować pewne rzeczy na etapie konsultacji społecznych, aby procedowany projekt był już wycyzelowany. Będziemy otwarci też na głosy w pracach sejmowych, ale zależy nam, że jeżeli robimy pewne ustawy, które wchodzą w pewien system i są dla nas ważne, jeśli chodzi o sprzedaż węgla czy jakość węgla - bo w ten sposób budujemy też pewną markę polskiego węgla - żeby procedowanie w Sejmie było sprawne - podkreślił.
Wiceminister energii zapowiedział, że w ramach spotkań z autorami zgłoszonych poprawek, w piątek ma rozmawiać z przedstawicielami Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Instytut szczególnie mocno postulował wprowadzenie certyfikacji paliw stałych.
- Będziemy między innymi rozmawiać, aby IChPW dał swoją opinię - powiedział Grzegorz Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.