Wsparcie projektów dotyczących przyłączania gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej jest szczególnie w aglomeracjach jednym z bardzo istotnych i skutecznych elementów walki ze smogiem – ocenił w poniedziałek (6 lutego) w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który uczestniczył w prezentacji średniookresowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii o sytuacji na rynku węgla.
- W tym roku kontynuujemy prace nad umożliwieniem szerszego finansowania tych działań z programów operacyjnych. Problem ze smogiem wynika też z ubóstwa społecznego i wynikającego z tej sytuacji faktu, że w piecach węglowych pali się czym popadnie. Gdyby spalane były paliwa spełniające normy środowiskowe, zjawisko smogu nie występowało by w takiej wielkości – mówił wiceminister.
Grzegorz Tobiszowski poinformował także, że poza terenami miejskimi, tam gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej, rozpoczęto realizację programu polegającego na dofinansowaniu korzystania z chłodni i ciepłowni na energię elektryczną.
Następnym projektem, który jest już po konsultacjach społecznych, jest ustawa dotycząca jakości węgla, blokująca napływ na polski rynek tzw. niesortu. Złej jakości paliwo pochodzące z importu sprzedawane jest w niższej cenie i trafia do pieców gospodarstw domowych. Ustawa powinna być uchwalona do połowy br. Wiążą się z nią trzy rozporządzenia, dotyczące pomiaru parametrów paliwa, technologii przeprowadzania pomiarów i systemu kontrolnego.
- Kolejny duży projekt uruchomiony w ub.r. to plan elektromobilności, związany z produkcją samochodów i autobusów na energię elektryczną. Chcemy, by w dużych aglomeracjach, takich jak województwo śląskie, wykorzystywane były autobusy elektryczne. Rozmawiamy też o tym, by floty samochodów dostawczych przeszły na tabor elektryczny. Rozpoczynając te działanie w ubiegłym roku nie borykaliśmy się z tak poważnym problemem ze smogiem, ale mimo to mieliśmy na celu likwidację niskiej emisji. Konstruując takie projekty chcemy powiedzieć jasno Unii Europejskiej, że widzimy zasadność wykorzystania węgla na polskim rynku w oparciu o czyste technologie – zapowiedział wiceminister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Smog to zjawisko wystepujące powyżej 100 metróa
Przekroczenia dopuszczalnych norm czystości powietrza występują niemal wyłącznie w "sezonie grzewczym". Od maja do września praktycznie się nie zdarzają. Z motoryzacją nie ma to więc żadnego związku. Samochody mają niewielki wpływ na środowisko. Czy tzw. smog istnieje w miesiącach letnich ? Wystarczy spojrzeć do statystyki w jakich miesiącach mamy kłopoty z powietrzem. Miasta powinny rozwijać sieci ciepłownicze i przymusowo podłączać swoje lokale mieszkalne. Pozdrawiam