Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
W Katowicach przyznano Krzyże Wolności i Solidarności
22 marca 2019
Ekologiczne ciepło na targach ExpoSilesia
22 marca 2019
Defibrylatory ratują życie. Ale jak ich używać?
21 marca 2019
Energetyka: znaleźli receptę na zwiększenie wydobycia
18 marca 2019
Fotoreporter na grubie
16 marca 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
15 stycznia 2017 Trybuna Górnicza autor: Kajetan Berezowski
Autobusem na szychtę do szybu Dołki
Górnicy z ruchu Piekary przy autobusie, który wozi ich każdego dnia do szybu Dołki
fot: Kajetan Berezowski

Górnicy z ruchu Piekary kopalni Bobrek-Piekary mają powody do zadowolenia. Wydobycie węgla wzrosło do 4500 t/d. Jest większe od tego, które notowano przed przejęciem zakładu przez spółkę Węglokoks Kraj od Kompanii Węglowej (maj 2015 r.), o 1500 t/d. Jeszcze w br. roczna wydajność w przeliczeniu na jednego zatrudnionego górnika powinna sięgnąć 900 t.

- Cieszymy się z osiąganych wyników. W ostatnich miesiącach prawie 500 osób odeszło na emerytury. Mimo to wykonujemy plan. Jest to z pewnością efekt lepszej organizacji pracy i wprowadzenia nowoczesnego sprzętu - podkreśla Andrzej Banaś, kierownik Działu Górniczego ruchu Piekary.

Dwie ściany, dwa przodki
Wydobycie w ruchu Piekary jest obecnie skoncentrowane w pokładzie 510 w obszarze górniczym Brzeziny. Kopalnia prowadzi eksploatację złoża systemem ścianowym na zawał z zastosowaniem kompleksowej mechanizacji robót, nowoczesnych rozwiązań transportu podziemnego oraz systemu monitoringu produkcji i zagrożeń naturalnych. W ostatnim okresie w zakładzie przeprowadzono kilka istotnych zmian technicznych i technologicznych. Uproszczeniu uległ m.in. schemat przewietrzania kopalni. Zmodernizowano odstawę urobku polegającą na wymianie przenośników taśmowych z 1000 mm na 1200 mm aż do przenośnika podścianowego. Rozwinięto układ transportu podwieszanymi kolejkami spalinowymi i transportu kołowego na poziomach 303 i 438 m w rejonie szybów centralnych. Zmodernizowano ponadto przesypy odstawy urobku w celu pozyskania większej ilości sortymentów grubych. Tym samym udało się zwiększyć produkcję węgla ekologicznego Skarbek o ok. 60 proc. z 215 t/d w 2014 r. do 340 t/d obecnie.

- Fedrujemy dwoma ścianami 521b i 523. Prace prowadzone są także w dwóch przodkach. Transport załogi do tych frontów robót odbywa się kolejkami podwieszanymi. Staramy się do maksimum wykorzystać czas pracy ludzi i maszyn. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku wydajność w przeliczeniu na jednego zatrudnionego górnika sięgnie 900 t na rok – wyjaśnia dalej Andrzej Banaś.

Największym atutem ruchu Piekary jest oczywiście załoga. To bardzo zżyte z sobą środowisko. Wiele rodzin związanych jest z kopalnią od pokoleń, żyją obok siebie w przylegających do kopalni osiedlach.

Jak najbliżej ściany
Górników zmierzających na popołudniową zmianę spotkaliśmy w drodze do autobusu.

- Pojedziemy 5 km do szybu Dołki. Na dole będzie już czekała spalinowa kolejka podwieszana. Dowiezie nas bardzo blisko miejsca pracy. W ścianie mamy spore zapylenie

Strona
1
2
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16)
  • BUSOMAT PL 20 stycznia 2017 12:20:55
    Profile Avatar

    Autobus to najlepszy środek transportu.

  • zgryżliwy 19 stycznia 2017 07:13:10
    Profile Avatar

    Gratuluje kolegom z Piekar, bo macie grze-sika który was pilnuje i żeby nie mieć konkurencji zamknął kop Makoszowy która na jednej ścianie i dwóch przodkach fedrowała 5000 ton/dobę

  • Nocol 18 stycznia 2017 20:17:28
    Profile Avatar

    Jeszcze trochę popracuje Pani nad interpunkcją i składnią-będzie szansa na tworzenie logicznych wypowiedzi- co nie oznacza że będą one merytorycznie poprawne. Odzież spełnia normy unijne. Od kiedy Chiny są w Unii?

  • Nocol 18 stycznia 2017 20:13:55
    Profile Avatar

    Widzę że języka polskiego też uczyła się Pani za granicą

  • Sabina 18 stycznia 2017 08:41:37
    Profile Avatar

    Panie Nicol... są granice których warto nie przekraczać... to, że ktoś wpisze normy i liczy, że zamknie dyskusję mija się z celem...norma ciepłochronnosci odnosi się jasno do warunków pracy...określa również czas pracy w określonych temperaturach minimalnych oraz wyznacza maksymalny czas pracy w tej odzieży... zaś powołanie się na normę o zwiększonej widzialności...to już traktuję jako żart... norma jasno opisuje udział materiału odblaskowego na odzieży... skrawki papierowej taśmy NIE DO PRANIA PRZEMYSŁOWEGO nie zapewniają warunków opisanych w normie itp.itd. szkoda więc, że nikt nie sprawdza źródła pochodzenia i odzieży i normy! p.s. oczywiście to w odniesieniu do nowej odzieży, bo co po jej wypraniu??? Wszak to odzież ochronna... jeszcze raz odsyłam do niemieckich resztek kopalń... to, że ktoś pracuje pod ziemią nie oznacza, że musi wyglądać brudniej niż jego pradziad... a na koniec; polecam zaznajomić się z państwowymi kopalniami chińskimi...i porównać stan higieny naszych pracowników i ich...

  • Ryszard 17 stycznia 2017 16:36:24
    Profile Avatar

    Pani Sabina chciała zabłysnąć ,ale jej nie wyszło.

  • nocol 17 stycznia 2017 10:16:17
    Profile Avatar

    Pani Sabino, to jest odzież która spełnia Unijne Normy w tym zakresie- EN-340, EN531, EN14058, EN1149-5, EN471. Proszę się dokształcić.

  • Sabina 17 stycznia 2017 09:39:02
    Profile Avatar

    Sorry, nie mój temat, nie mój region... ale jeśli obrazek przedstawia pracowników ZG pracujących w strefie zagrożenia wybuchu metanu i pyły węglowego, to z perspektywy BHP jak ma się do tego odzież ochronna widoczna na zdjęciu ??? co to za skrawki taśmy odblaskowej ??? może ktoś "społecznie" przyjrzałby się temu, bo dla mnie to jakiś żart... lub przyzwolenie na obchodzenie prawa... szkoda, że redakcja publikuje zdjęcia, a nie zastanawia się nad tym co one przedstawiają, co na to Śląska PIP ??? bo górnicze służby chyba mają to w nosie... mamy XXI wiek, a nie XIX; proszę porównać niemiecki RAG czy kopalnie czeskie...amen ( mam na myśli BHP ) wszak bezpieczeństwo na pierwszym miejscu...(!) warto zobaczyć służby drogowe i budownictwo, tam też się nie dało... ciężką pracą mamy swoje sukcesy i pracodawcy po "kilku" mandatach i wstrzymaniach robót, zobaczyli , że się da i budżetów tych firm bezpieczeństwo pracowników nie wywróciło...

  • Ywald 16 stycznia 2017 23:10:30
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • pit_bull 16 stycznia 2017 21:53:39
    Profile Avatar

    Najwiekszym atutem jest zaloga ? to dlaczego weglokoks kraj traktuje swoja zaloge jak smieci ?

  • kibic węglokoksu 16 stycznia 2017 19:30:39
    Profile Avatar

    Banaś za 6 tygodni wyratował żeś Piekary, a czemu wyrzucili Cię z Halemby?

  • czynny Hajer 16 stycznia 2017 17:35:36
    Profile Avatar

    Zapytajcie tych samych górników co dzieje się jak autobus zepsuje się w środku trasy przy -24 czy -26 stopniach 5 km na kopalnię, 5 km na szyb. Załoga transportowana jest na szyb Dołki jak bydło! Nawet drzwi się nie zamykają i trzeba je wiązać gospodarką żeby nie wypaść na zakręcie...A może coś o nagłym wzroście wypadkowości?

  • były z piekar 16 stycznia 2017 16:39:21
    Profile Avatar

    Duperele,jak było w KW,to było sztucznie wstrzymywane wydobycie 1 ściana i dwa przodki,a jak wziął Węklokoks to dlugi zostały anulowane ,i robią co uważają ,siła propagandy jak wielka...

  • red 16 stycznia 2017 15:05:35
    Profile Avatar

    Polowa załogi to same pawulony co im wiecznie mało

  • śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego 15 stycznia 2017 15:24:51
    Profile Avatar

    Lubię takie pozytywne wiadomości :))

  • toto 15 stycznia 2017 14:16:05
    Profile Avatar

    W kazdym wywiadzie jest chwalona zaloga gornicy -- to prawda zgrana zaloga to podstawa --wobec tgo ja sie pytam dlaczego non stop gornictwo przynosi straty???!! odpowiem wam krotko i zwiezle nieudolni prezesi i dyrektorzy techniczni glowni gorn. ktorzy nie znaja sie na robocie , druga sprawa to koszty maszyn narzedzi osprzetu i wszystkiego co kreci sie wokol kopalni - do kazdej ceny za towar jest dopisywane jedno zero np. hydro zamek do kombajnu ktory jest wart 2,4 tys. dla kopalni jest sprzedawany za 25 tys. sruby np. kg ktory kupisz za 20zl dla kopalni jest sprzedawany za 200zl i tak to wyglada. wreszcie wydobyty wegiel ktory jest sprzedawany za 250-300zl trafia do posrednikow ktorzy tez musza zarobic i na sklad on laduje za 600-800zl ,a zapomnialem panstwo i gmina tez musi zarobic narzucajac podatki ok20 ich jest wiec jak ma byc dobrze - nojak???!!!

  • SFTGS
    user