Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Polska – kraj węgla
17 października 2019
W Katowicach o roli małych i średnich przedsiębiorstw
16 października 2019
Place zabaw od PGG dla dzieci w gminach górniczych
14 października 2019
Śląsk będzie coraz lepszym miejscem do życia
10 października 2019
Oddali hołd ofiarom katastrofy
10 października 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
15 stycznia 2017 Trybuna Górnicza autor: Andrzej Bęben
Jak spalić węgiel, żeby nie było dymu?
Jeżeli potrafi się palić w kotle, to z tej samej ilości opału można uzyskać nawet 30 procent więcej ciepła, a tym samym zaoszczędzić opału
fot: Jarosław Galusek/ARC

Unia Europejska zapowiada, że po 2020 r. nie będzie można stosować w indywidualnym ogrzewnictwie węgla. Naszym zdaniem nie uda się wprowadzić tej dyrektywy. Tym bardziej w Polsce. No bo czy w naszym kraju nakazem administracyjnym da się wyłączyć 5 mln pieców i kotłów? Co z miejscowościami, w których nie ma możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej lub tymi, których nie stać na kocioł grzewczy najnowszej generacji?

Z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych. Wg danych Polskiego Alarmu Smogowego (z 2015 r.) w kraju użytkowano ponad 5 mln pieców i kotłów węglowych. Rocznie sprzedaje się u nas ok. 200 tys. kotłów węglowych, z czego 140 tys. to tzw. kopciuchy, czyli piece, w których można spalić wszystko, co tylko ogień może strawić. Ta „zaleta” oraz stosunkowo niska cena (ok. 2-3 tys zł) kreują popyt na takie urządzenia. I nie należy się dziwić, że w Polsce używa się ok. 1,5 mln kopciuchów.

Przepisy z… 1930 r.
Wówczas nie było ani Greenpeace, ani też w Krakowie nie myśleli o całkowitym wyrugowaniu ogrzewania węglowego. Była natomiast instrukcja PKP o opalaniu parowozów. Napisano w niej m.in. „Obfite dymienie wskazuje na niezupełne spalanie paliwa, a zatem na jego stratę. Dymienie powstaje z braku dostatecznej ilości powietrza, kiedy dym jest czarny lub szaro-żółty. W razie całkowitego spalania, dym ulatniający się z komina jest prawie niewidoczny. Należy więc dbać o to, aby miejsca, na które dorzuca się świeży węgiel, były należycie rozżarzone; dorzucać węgiel niedużymi dawkami i rozrzucać go cienką warstwą po całym ruszcie”.

Grzać też trzeba umieć
Jeśli się umie, to z tej samej ilości spalonego węgla można uzyskać nawet i o 30 proc. więcej ciepła lub o tyleż zaoszczędzić opału. Od kogo uczyć się sztuki palenia w piecu czy kotle, skoro w instrukcjach tych przestarzałych kotłów takiej lekcji nie podają?

We wrześniu 2015 r. Ministerstwo Środowiska ruszyło z internetową kampanią społeczną „TworzyMY atmosferę”, gdzie m.in. wyjaśnia, że najbardziej efektywnym i najczystszym sposobem ogrzewania domu z wykorzystaniem paliw stałych jest tzw. rozpalanie pieca od góry. Oto skrócona instrukcja obsługi pieca (zwanego kaflowym):

„Opał układaj na pusty ruszt, od najgrubszych do najmniejszych brył węgla lub drewna. Na górę połóż rozpałkę. Na wierzchu połóż grubsze drewno rozpałkowe –

Strona
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Komentarze (7)
 • Brzeszczanin 31 stycznia 2017 08:33:19
  Profile Avatar

  Do wszystkich gadających by dob ogrzewać prądem bo taryfa nocna tanio itp jak Energetyka wyczuje monopol to zaraz zlikwidują taryfe nocną Polce grozi Blackout a wy chceci by domy były grzane prądem a wdzień co mam przy świeczce siedzieć?

 • 16 stycznia 2017 19:24:51
  Profile Avatar

  Pojawiła się informacja że MŚ posiada dosyć pieniędzy na dotacje Koszt pieca 5 klasy dla budynków 200 m to 11-13 tś ,kredyt na 4 lata to koszt 3,5 tyś .Dotacja w Rybniku to 4 tyś na którą czeka się od 6-12 mc Do tego należy doliczyć robocizna + różnica w cenie w węgla Dopóki nie zwiększy się dotacji i sprzedawca rozliczać z UM to nic tego nie będzie Finansujemy dodatkowo banki.

 • PIKADOR 15 stycznia 2017 20:32:19
  Profile Avatar

  Na ogrzewanie gazowe lub elektryczne czy nawet w nowoczesnym kotle co z niską emisją spalin nie stać większości mieszkańców polski. To jest rozrzutność pieniążków na ,którą stać pracowników zakładów energetycznych ,którzy mają kosmiczne zniżki na energię lub PGNIG gdzie gaz i prąd maja prawie za darmo,leśnicy drewno,kolejarze węgiel jako pracownicy a później emeryci.Wyobraźmy sobie stare osiedla górnicze-czyli 1/4 śląska -same piece węglowe w familokach i własnych domach-mówi się śląsk węglem tanim leży-nie prawda śląsk i ludzie mieszkający w nim kleją grosz do grosza,warszawka to co innego -dostają z województwa mnóstwo pieniążków a wracają ochłapy.Stać ich na węzły ciepłownicze ,magistrale grzewcze i wymyślanie ustaw,które biją w kieszeń ubogich(zmiana pieca lub sposobu ogrzewania). Ps. jestem emerytem górniczym ,który nie ma nawet ustawowego deputatu węglowego,który mógł zabrać tylko SEJM RP a cała reszta tzw. biedaków z sektora energetycznego bazującego na węglu ma!! Mądre i sprawiedliwe? odpowiedzcie sami.

 • andrzej 15 stycznia 2017 19:45:37
  Profile Avatar

  Autor pyta w artykule a co z tymi, których nie można podłączyć do sieci gazowej, ciepłowniczej lub ich nie stać na kocioł najnowszej generacji - widzi jedną alternatywę - sprawniejszą i czystszą metodę spalania z standardowym kotle. I ma rację, że można czyściej palić. Ale dlaczego nie wspomina się, że większość posiada dostęp do energii elektrycznej. Czy prąd elektryczny nie jest nośnikiem energii nadającym się do ogrzewania domu ? Jest, i to przy możliwości buforowania ciepła, korzystając z nocnej taryfy porównywalnym cenowo z gazem (cena nieco wyższa za kWh ale za to sprawność kotła 100%). Koszty inwestycji ? W porównaniu do zakupu nowoczesnego markowego kotła na węgiel lub pelet znikome. Dlaczego nie wspomina się o pompach ciepła, dlaczego nie wspiera się i nie promuje w odpowiednim stopniu tych urządzeń - kocioł węglowy wraz z metrażem do składowania opału kosztowo porównywalny z pompą ciepła, którą można zainstalować gdziekolwiek na 1m2 powierzchni a tym czasem w nowych drogich domach nadal dym z komina. Koszt ogrzewania pompą ciepła niższy od kotłów węglowych. Miała być innowacyjność a jest dalsze wspieranie gazu (z importu), grubego węgla (w sporej części z importu) a nowe technologie po macoszemu. I tu nie potrzeba dotacji, wystarczy zwolnienie z podatków nocnego prądu w okresie zimowym, którego zapewne jest w nadmiarze czy zwolnienie z podatków zakupu np. pomp ciepła połączone z promocją medialną tych rozwiązań, a powietrze stanie się zdatne do oddychania, grubego węgla nikt nie będzie importował bo i po co a miały energetyczne z kopalnianych placów znikną wchłonięte przez energetykę bo popyt na produkt elektrowni i elektrociepłowni wzrośnie. Będzie zadowolona energetyka, górnictwo, obywatele, którym ogrzewania zacznie działać na "guzik" a nie łopatę i ekolodzy bo węgiel spalony w elektrowni choć może i mniej sprawnie to jednak wielokrotnie czyściej od jakiegokolwiek kotła domowego.

 • Johan 15 stycznia 2017 19:43:31
  Profile Avatar

  Zachód może się wymądrzać bo ma tani gaz i energetykę jądrową. A kombinują z przejmowaniem naszych kopalń, albo też z budowaniem nowych na wschodzie, gdyż, o czym mało kto wie, co kilka lat poszerzają strefy bezpieczeństw wokół elektrowni jądrowych. Dlaczego ? Nie mają kasy (ewentualnie technologii) na ich porządne remonty a promieniowanie się ulatnia i za niedługo szlag je trafi. A wtedy węgiel przyjdzie do łaski. Niestety nie będzie to już nasz węgiel...

 • kopciuch ekologiczny 15 stycznia 2017 18:58:45
  Profile Avatar

  Kto chce psa uderzyć kij znajdzie. Podobna wygląda sytuacja w zakresie uderzenia w polskie górnictwo węgla kamiennego. SMOG wróg publiczny nr 1 / dziesiątki lat temu było gorzej/ jest siłą napędową wymuszającą ograniczenie możliwości sprzedaży węgla. Rezerwy w możliwościach ograniczenia smogu ,z tytułu właściwego spalania węgla są przeogromne. Cała akcja wskazuje jak słabe są nasze władze w zakresie obrony polskich interesów. Lobby gazownicze rosyjsko - muzułmanskie oraz ropy , ma siłę przeogromną , bo wspiera ich w dobrej wierze wielu mądrych inaczej. Uwarunkowania oraz metody zwalczania smogu już wiele miesięcy temu zawarto w opracowaniu "Smog , a kompleksowy program ochrony zanieczyszczeń" do pobrania z www.nwsd.pl. Rośnie zrozumienie dla sprawy lepszego spalania węgla z wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami z tym związanymi. Nie dajmy się ogłupiać.

 • toto 15 stycznia 2017 10:40:54
  Profile Avatar

  Niemcy i Francuzi to maja w nosie nie maja kopaln a ich bracia Rosjanie z ktorymi kreca geszefty gaz im sprzedawaja duzo taniej niz nam.To kolejny krok uni do likwidacji kopaln w polsce i ich przejecia przez zagraniczny kapital !!!Przeciez jest technologia spalania wegla o zmniejszonej zawartosci dwutlenku wegla ,zapytajcie dziadkow jak kiedys palono w tz. atomiokach .Proces spalania w takich piecach jest taki ze odpala sie zawartos pieca u gory tak ze ogien jest podczas spalania czaly czas nad spalanym weglem,drewnem.

 • FAKLD
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnik zmarł na poziomie 720
15 października 2019
20355
Wypadek w ruchu Ziemowit, górnik został zabrany przez helikopter
19 października 2019
19874
Zgony naturalne to wciąż problem
18 października 2019
11465
Spółka uruchamia kolejne ściany
16 października 2019
8944
Na ścianie 829 przeciwności zostały pokonane
19 października 2019
8003
Kto zebrał ile głosów?
14 października 2019
5353
Pośpiech i brak wiedzy skutkuje wypadkami
15 października 2019
4056
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
Mogą cię zainteresować
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu
Patronaty portalu