Pracownicy dozoru Polskiej Grupy Górniczej poszerzając wiedzę, nie muszą już polegać wyłącznie na książkach i skryptach. Od kilku tygodni korzystać mogą z intranetowej platformy edukacyjnej PROFI.
- Platforma została stworzona, by podwyższyć umiejętności społeczne dozoru. Jej rolą jest podniesienie kompetencji interpersonalnych oraz kwalifikacji zawodowych oraz wyeliminowanie ryzykownych zachowań pracowników - wyjaśnia Anna Wiśniewska z Biura BHP PGG.
Logowanie na platformę na razie możliwe jest wyłącznie z poziomu służbowego komputera, jednak twórcy tego rozwiązania planują, by dostęp do PROFI był zindywidualizowany i możliwy do uzyskania z urządzeń mobilnych. Aplikacja podzielona jest na dwa zasadnicze działy - materiały szkoleniowe oraz treści dydaktyczne.
Podwyższanie kompetencji
- Materiały szkoleniowe dla dozoru mają na celu podwyższanie umiejętności społecznych w zakresie komunikacji, motywacji, rozwiązywania konfliktów, asertywności oraz zarządzania zespołem roboczym poprzez prestiż osobisty. W dziale tym znajdują się także zagadnienia związane z radzeniem sobie ze stresem zawodowym oraz rozwijaniem umiejętności postrzegania zagrożeń i oceny ryzyka. Każda strefa tematyczna podzielona jest na trzy części: teorię, konkretne scenki sytuacyjne oraz testy do indywidualnego sprawdzenia swoich umiejętności i predyspozycji w danym temacie - wylicza Wiśniewska.
W zakładce opisanej jako "komunikacja w praktyce górniczej", znajduje się opis sytuacji, w której sztygar zmianowy poleca pracownikom uporządkować materiał. Sposób przekazania informacji nie budzi zastrzeżeń, jednak zadanie nie zostaje wykonane. Diagnoza sytuacji wskazuje na brak koncentracji i zainteresowania ze strony pracowników. Następnie zdarzenie przedstawione jest w formie scenki sytuacyjnej. Ostatnim elementem jest test, którego wynik wskazuje, co osoba dozoru może zmienić w swoim zachowaniu, by mieć wpływ na inny przebieg opisanej sytuacji.
Drugi dział (treści dydaktyczne) zawiera pięć zakładek: listy kontrolne (są tu podpowiedzi, jak wykonać prawidłowo i bezpiecznie jakąś czynność), scenki z praktyki górniczej pozwalające na doskonalenie umiejętności społecznych, spoty filmowe pokazujące skutki ryzykownych zachowań, gry oraz testy.
Wsparcia dla dozoru
Od strony informatycznej platformę PROFI przygotował KOMAG. Za treści merytoryczne odpowiadał Główny Instytut Górnictwa wraz z Biurem BHP PGG. Prace nad projektem trwały cztery lata.
- W materiałach udostępnionych na platformie można znaleźć odpowiedzieć na pytanie o przyczyny podejmowania przez robotników ryzykownych zachowań. Zadaniem platformy jest udzielnie wsparcia dla dozoru w trakcie wypełniania obowiązków kierowniczych - tłumaczy Anna Wiśniewska.
Platforma jest przyjazna dla użytkowników, łączy nowatorstwo problematyki kultury bezpieczeństwa z najnowszymi technikami informatycznymi. Powstała jako wynik badań przeprowadzonych wśród kilku tysięcy pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz osób dozoru ruchu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak kazałem uporządkować materiał , a robota nie została wykonana to pracownicy na wypłatę szukają tych dniówek na pasku i nie potrzeba mi do tego filmików na komputerze. Jeżeli ktoś nie chce wykonywać poleceń to wysyłam go pod szyb a na drugi dzień ląduje u KRG i przeniesienie na inny odział .Chyba że sugerujecie że sztygar ma na kolanach prosić o wykonanie roboty.