Zanim taternicy zaczęli zdobywać górskie szczyty, a pasjonaci gór zaczęli uprawiać turystykę górską, po Tatrach od dawna wędrowali poszukiwacze skarbów, członkowie gwarectw oraz górnicy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę "Górnictwo w Tatrach Polskich", która prezentuje historię eksploatacji kruszców, rud metali, surowców skalnych oraz pierwiastków promieniotwórczych w polskiej części Tatr. W najbliższą sobotę (16 lipca) będzie szansa, aby obejrzeć ją ponownie w towarzystwie autora czyli Józefa Charkota - kustosza z Działu Kultury Materialnej Górnictwa.
W czasie dwugodzinnego zwiedzania będzie także okazja, by obejrzeć pozostałą część ekspozycji zlokalizowanej w kopalni. Bilet wstępu na tę podziemną lekcję historii kosztuje 9 zł. Na stronie internetowej Muzeum można się już rejestrować.
Historia górnictwa tatrzańskiego prezentowana jest przez współczesne fotografie wyrobisk, hałd górniczych i śladów działalności hutniczej, a także panoramiczne ujęcia rejonów, w których prowadzono działalność przemysłową. Materiał ilustracyjny stanowią również fotokopie archiwalnych planów i zdjęć przedstawiających rejony produkcji, jak i efektowne mikroskopowe obrazy eksploatowanych kruszców i minerałów. Merytoryczną część wystawy uzupełniają rozbudowane komentarze w językach: polskim, angielskim i słowackim.
Wystawa jest rezultatem kilkuletnich prac badawczych Studenckiego Koła Naukowego Geologów Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz ustaleń i materiału fotograficznego z penetracji prowadzonych przez pracowników Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Owocem tej współpracy jest również albumowa publikacja pt. "Tatrzańskie skarby".
Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2016 r. w Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie wielickiej kopalni.
Patronami medialnymi wystawy są redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.