Prace nad raportem z rozpoczętego w lutym tego roku audytu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) są na ukończeniu; opinia publiczna powinna poznać wnioski z raportu jeszcze w lipcu - wynika z informacji przedstawicieli Ministerstwa Energii.
Ekspercki audyt w trzech spółkach węglowych został zlecony przez resort energii. Na czele zespołów audytowych stanęli parlamentarzyści PiS, a w ich skład weszli eksperci związani z branżą węglową. W marcu minister Krzysztof Tchórzewski zaprezentował wnioski z audytu w Kompanii Węglowej (obecnie jej działanie kontynuuje Polska Grupa Górnicza), a w maju - z audytu w Katowickim Holdingu Węglowym. JSW to jedyna audytowana spółka, gdzie raport audytorów nie został jeszcze upubliczniony. Ma to jednak nastąpić w najbliższych tygodniach.
- Zespół audytowy uzupełnia obecnie zapisy raportu z audytu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wnioski z raportu powinny być opublikowane przed końcem lipca - poinformował w czwartek (7 lipca) PAP wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Przed oficjalną prezentacją wniosków przedstawiciele resortu nie chcą odnosić się do treści raportu. Nie został on również dotąd przekazany zarządowi spółki.
- Na razie nie znamy wyników audytu, trudno nam więc odnosić się do nich - powiedziała PAP rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Zapewniła, że spółka ściśle współpracowała z audytorami, przekazując wszystkie dokumenty i dane finansowe, potrzebne do przeprowadzenia pogłębionej analizy sytuacji firmy.
- Zakres kontroli był niezwykle obszerny - dodała rzeczniczka.
Przypomniała, że JSW jest w trakcie finalizowania prac nad szeroko zakrojonym programem restrukturyzacji.
- Na pewno wykorzystamy wskazówki i zalecenia, które zostaną przedstawione w raporcie zespołu audytorskiego - zapewniła Jabłońska-Bajer.
Do projektu raportu z audytu w JSW dotarła "Gazeta Polska Codziennie", która napisała w czwartek, że "w latach 2011-2015 ze spółki wyprowadzono setki milionów złotych na usługi doradcze oraz ekspertyzy prawne i techniczne".
Z przytoczonych przez gazetę danych wynika, że np. wydatki na usługi prawne w JSW w latach 2012-14 wzrosły 16-krotnie wobec wydatków na te cele w latach 2005-07, a koszty doradztwa 19-krotnie; koszt ekspertyz wzrósł 1654 razy, a ogólnie koszty doradztwa, usług prawnych, opracowań naukowo-badawczych, consultingu, PR-u, promocji, reklamy, sponsoringu itp. wzrosły z 23 mln zł w latach 2005-2007 do 171 mln zł w latach 2012-2014. Gazeta przypomina, że w lipcu 2011 r. JSW weszła na giełdę, co wiązało się z dodatkowymi kosztami. GPC zwraca też uwagę na przepłacone lub nietrafione inwestycje spółki w sferze nieruchomości.
Przedstawiciele ministerstwa i spółki nie komentują wyników audytu przed ich oficjalnym ogłoszeniem.
Jak informowało w marcu tego roku Ministerstwo Energii, prowadzony w trzech śląskich spółkach węglowych audyt służył m.in. oszacowaniu oszczędności w prowadzeniu tych spółek oraz ocenie możliwości organizacyjnych i technicznych, które pozwolą zmniejszyć koszty ich funkcjonowania. Górnicze firmy realizują obecnie programy naprawcze związane z kryzysem na rynku węgla i najniższymi od wielu lat cenami tego surowca.
W Kompanii Węglowej zespół audytowy liczył 17 osób, a na jego czele stał senator PiS Adam Gawęda. W JSW powołany przez radę nadzorczą zespół tworzyło 12 osób, a przewodniczy mu poseł PiS Grzegorz Matusiak. W KHW kierowany przez senatora PiS Wojciecha Piechę zespół składał się z 13 osób. We wszystkich spółkach audytorzy pracowali społecznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dziwne tylko że pan Zagórowski dalej może sobie spać spokojnie razem z kolegą Boreckim bo to za ich kadencji w spółce dochodziło do takich nadużyć.Pan Zagórowski jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności cieszy się teraz zaufaniem obecnej ekipy rządzącej PIS i z ich nadania został specem od restukturyzacji koksowni bardzo ciekawe a pan Borecki zasiada w zarządzie JSW. O czym my tu mówimy??? Ciemny lud już tego nie kupuje.
W SRK wysłali ludzi na urlopy górnicze, a na ich miejsce poprzyjmowali firmy swoich kolesi, np Makoszowy.
na niezależnej pl sa przeciekie z tego raportu mozna cosik poczytać - pewnie redaktorzyna z tego portala usunie moje info
To została jeszcze SRK do kontroli - a tam proceder tożsamy o ile nie większy. W końcu to był mechanizm PO PSL do opłacania władzy żeby utrzymać się na stanowiskach. Coś czego nie da się zmierzyć usługi prawne, doradcze, opiniowanie - wszystko w sferze niewiążących rekomendacji... Bo przecież nikt nie rozliczy prawników, doradców, opiniodawców że doradzali w złym kierunku...
może w końcu ktoś się weźnie za tę bandę nieudaczników którzy moje ciężko wypracowaną kasę tak łatwo szastają na lewo i prawo, usługi doradcze do czego??? to jest powód do wymiany całego kierownictwa bo się nie radzą skoro potrzebują jeszcze firmy zewnętrzne do kierowania firmą