W Głównym Instytucie Górnictwa 1 czerwca 2016 r. odbyło się seminarium pt.: "Zawartość rtęci w polskich węglach - ocena realnej skali zagrożenia środowiskowego". Zaprezentowane zostały wyniki projektu: "Opracowanie bazy danych zawartości rtęci w krajowych węglach, wytycznych technologicznych jej dalszej redukcji wraz ze zdefiniowaniem benchmarków dla krajowych wskaźników emisji rtęci - Baza Hg", realizowanego przez GIG w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Politechniką Częstochowską.
W środowisku naturalnym rtęć występuje w śladowych ilościach, ale z uwagi na jej toksyczność oraz zdolność włączania się w cykle obiegu przyrodniczego, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W celu minimalizacji zagrożeń rtęcią wynegocjowano Konwencję rtęciową o zasięgu globalnym, która została podpisana również przez rząd polski. W naszych warunkach głównym źródłem przechodzenia rtęci do środowiska jest produkcja i wykorzystanie węgla.
Głównym celem projektu Baza Hg było zminimalizowanie niepewności dotyczącej zawartości rtęci w polskich węglach. Podstawą zarządzania ładunkiem rtęci w węglu jest bowiem dobre rozpoznanie zawartości tego zanieczyszczenia i jego przemieszczania się w pełnym cyklu wykorzystania tego paliwa. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają również na dokonanie oceny możliwości redukcji zawartości rtęci w węglu kierowanym do odbiorców. Stały się także podstawą do opracowania technologicznych i organizacyjnych wytycznych w zakresie: wzbogacania węgla kamiennego; postępowania z odpadami z górnictwa węgla kamiennego; immobilizacji rtęci w odpadach węglowych; ograniczania emisji rtęci z zapożarowanych zwałowisk odpadów węglowych; zarządzania danymi dotyczącymi zawartości rtęci w węglu kamiennym.
Stworzona została bazę danych, która oprócz gromadzenia i obróbki rekordów zawartości rtęci w polskich węglach, posiada szereg innych zalet, w tym edukacyjne. Baza może stanowić podstawę do opracowania systemu oceny i zarządzania ładunkiem rtęci w krajowych węglach, a także wspierać działania skierowane na minimalizację emisji rtęci do atmosfery i środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.