PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
4 października 2015 19:50 Polska Agencja Prasowa 8,490 odsłon

Górnictwo: nowy rząd nie będzie miał łatwego zadania

Jerzy Markowski uważa, że nowy rząd musi podjąć wysiłek restrukturyzacyjny; jego zdaniem obecna sytuacja polskiego górnictwa jest taka, że "gdyby ci wszyscy ludzie, którzy pracują tam, gdzie nie ma to szans na efektywność, zaczęli pracować tam, gdzie ma to szanse na efektywność, to wszyscy by z tego wyżyli"
fot: Jarosław Galusek/ARC

Nowy rząd będzie miał mało czasu na przygotowanie rozwiązań realnej restrukturyzacji górnictwa - akcentują Janusz Steinhoff i Jerzy Markowski. Eksperci przypominają, że pieniądze z TF Silesia starczą na razie na ok. trzy miesiące działania Kompanii Węglowej.

B. wicepremier, minister gospodarki, Janusz Steinhoff oraz b. wiceminister gospodarki, b. senator Jerzy Markowski wskazują, że dotychczasowe działania rządu mają wyłącznie wspierać - i taki dają efekt - bieżącą płynność finansową KW.

W rozmowie z PAP Markowski zaznaczył, że dzięki dokapitalizowaniom przez podmioty, które przejmują kopalnie KW, sama Kompania - czy jej nowa spółka - mają szanse zaciągnąć kredyty na wypłaty wynagrodzeń.

Jego zdaniem tee kredyty są w wielkości, które nie mogą przekroczyć zdolności kredytowej tego nowego podmiotu. Dobrze będzie, jeżeli starczy na kwotę około miliarda, to wtedy te trzy-cztery wypłaty jakoś po raz kolejny sektor zrobi - ocenił ekspert.

- Rozumiem, że nawet gdyby uzyskano przychylność Komisji Europejskiej dla operacji, które są przewidziane z Towarzystwem Finansowym Silesia, to będzie łatwiej przez dwa miesiące, ale nie rozwiązuje to żadnego z problemów sektora na lata następne. W dalszym ciągu pozostaje problem ponoszenia wysokich kosztów i samej zdolności tego sektora do takiej technicznej restrukturyzacji, która dawałaby szansę na konkurencyjność wydobycia polskiego węgla - podkreślił Markowski.

Zdaniem Steinhoffa obecnie pozyskiwane dla KW pieniądze, które starczą mniej więcej do końca roku, są środkami po części zmarnowanymi. Jego zdaniem po zapewnieniu KW bieżącej płynności, możliwie szybko należy opracować realistyczny program działań, który musi obejmować m.in. uruchomienie programu dobrowolnych odejść. Otworzyłoby to drogę do likwidacji trwale nierentownych kopalń.

- Nie da się zaklinać rzeczywistości. Rzeczywistość jest następująca: część kopalń jest trwale nierentowna, nie ma żadnych szans. Mamy w naszym kraju nadprodukcję miałów energetycznych; nic nie wskazuje, by eksport w najbliższym horyzoncie czasu był opłacalny, m.in. przez koszty transportu. Nadmiar miału na rynku komplikuje sytuację - cierpią dobre kopalnie - wymienił b. wicepremier.

Również Markowski uważa, że nowy rząd musi podjąć wysiłek restrukturyzacyjny; jego zdaniem obecna sytuacja polskiego górnictwa jest taka, że "gdyby ci wszyscy ludzie, którzy pracują tam, gdzie nie ma to szans na efektywność, zaczęli pracować tam, gdzie ma to szanse na efektywność, to wszyscy by z tego wyżyli".

- Tylko trzeba zdecydować, gdzie to ma być, kto to ma być , jaki okres to ma trwać i jakie przedsięwzięcia techniczne trzeba w tym kierunku zrobić. Jest to realne, tylko że na dziś cała doktryna restrukturyzacji polskiego górnictwa polega na podrzucaniu kopalń do podmiotów, które mają jeszcze jaką taką zdolność do skredytowania pieniędzy na wynagrodzenia - zaznaczył ekspert.

Według b. wicepremiera, b. ministra gospodarki dopiero, gdy pozostaną kopalnie rentowne, zrestrukturyzowane, należy myśleć o zmianach strukturalnych, czyli o lokowaniu ich jako zakładów nawęglania elektrowni - przynajmniej w części w energetyce.

- To, że można to zrobić na zasadach rynkowych - o tym świadczy wezwanie Enei na Bogdankę i zainteresowanie Enei Katowickiem Holdingiem Węglowym. To są racjonalne rozwiązania, tylko muszą być oparte na zasadach rynkowych i nie mogą być realizowane w takiej atmosferze, jak można było zauważyć w czwartek - powiedział Steinhoff, nawiązując do przeprowadzonej z inicjatywy Skarbu Państwa wymiany zarządu Tauronu w trakcie negocjacji koncernu ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń ws. nabycia kopalni Brzeszcze.

B. wicepremier zaznaczył, że próby przerzucania - poprzez politykę kadrową w elektroenergetyce - kosztów restrukturyzacji na tę branżę są "drogą donikąd", biorąc pod uwagę wielkie potrzeby inwestycyjne w jej podsektorach wytwarzania i dystrybucji. Dodał też, że nie można zakładać, że kopalnie nierentowne staną się rentowne, gdy będą w strukturze elektroenergetyki. Za to zapłacą w konsekwencji odbiorcy energii elektrycznej i zapłaci utratą części konkurencyjności polski przemysł - przy stosunkowo wysokich obecnie energii.

Pytani o czas na przeprowadzenie realnych zmian restrukturyzacyjnych eksperci uznali, że musi to nastąpić jak najszybciej.

- Trzeba to zrobić po wyborach - powiedział Steinhoff, choć - jak ocenił - "wszystkie strony debaty politycznej prześcigają się w kampanii wyborczej w promowaniu nierealistycznych pomysłów".

Steinhoff wskazał, że nowy rząd będzie przede wszystkim musiał wynegocjować z KE zasady i formy udzielania pomocy publicznej - bez pieniędzy publicznych nie da się bowiem przeprowadzić restrukturyzacji; z budżetowych środków trzeba będzie np. sfinansować program dobrowolnych odejść.

Według Markowskiego jakikolwiek rząd powstanie po wyborach, musi rozstrzygnąć czy w polskim systemie elektroenergetycznym wykorzystywany będzie węgiel polski czy importowany.

- Jeżeli zdecyduje, że polski, musi coś zrobić z górnictwem. Jeżeli zdecyduje, że może to być węgiel importowany, niech nic nie robi. Ale nie rokuję mu nie dłużej niż kilka miesięcy, bo wtedy śląskie górnictwo... po prostu zmiotą kolejny rząd - ostrzegł specjalista.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (20) pokaż wszystkie
  • WB 7 października 2015 10:47:48
    Profile Avatar

    Chciałbym wreszcie zobaczyć konkretny plan, napisany na kartkach papieru, który obejmuje zarówno dokładne zagadnienie prawdziwych powodów zapaści, jak i sposobu na wyjście z nich. Ogólnie jest wiadome, że kopalnie dobijają kombinatorzy i firmy współpracujące z kopalniami. Ale winę zawsze zwala się na pracowników. Jakim więc cudem na sprywatyzowanych kopalniach górnicy zarabiają tyle samo, mają takie same przywileje, a tamte kopalnie są opłacalne.

  • oko 6 października 2015 22:03:14
    Profile Avatar

    do górnik Ty to chyba kalfaktorem byłeś i dołu nie widziałeś.Ile razy byłeś na dole w przodku lub ścianie? śmiechu warte.

  • richi 6 października 2015 20:33:51
    Profile Avatar

    do ....Górnik....................to oddaj emeryturę górniczą i pracuj dalej kto kiedy kazał ci odejść na jaki rozkaz przejscie na emeryture górnicza jest przywilejem a nie koniecznością..OŚLE..,czy sam odszedłeś bo co byłeś za stary nie dałeś rady czy leżałeś w robocie i masz za mało akordów i nie starcza do pierwszego tępy

  • Górnik 6 października 2015 13:07:45
    Profile Avatar

    Nie może być tak że państwo dopłaca do górnictwa i jeszcze pozwala na armię młodych emerytów czyli urlopy górnicze , gdzie ludzie pracują do ponad 65 lat i tego przywileju nie mają. Mamy gospodarkę rynkową gdzie słabszy odpada. Sam jestem emerytem górniczym , ale jeszcze pracuję, a jak ja mogę pracować to inni górnicy też mogą , a nie wcześniejsze emerytury czy urlopy górnicze , to jest niesprawiedliwość społeczna Panowie górnicy, a więc powinniście pracować co najmniej do 55 roku zycia .

  • daro 5 października 2015 20:52:19
    Profile Avatar

    Kopalnie sa nierentowne-tylko trzeba doplacac ale czy ktos zrobil bilans podatki a dotacje panstwowe Ile zalogi zatrudnionej w polskim gornictwie to pracownicy dolowi-nie 30% to administracja 40% to dozor a pozostale 30% to gornicy ktorzy nie udzwigna na swoich barkach utrzymania wszystkich Czy w kazdej kopalni potrzebna administracja dyrektorzy dozor wyzszy zwiazki-nie Jestem za laczeniem kopaln a wtedy bedzie dobrze

  • twardy55 5 października 2015 20:19:48
    Profile Avatar

    Wystarczy znieść odróbkę wojska i dać wszystkim chętnym urlopy górnicze ,a odrabianie chorobowego będzie niepotrzebne.

  • roco 5 października 2015 15:31:04
    Profile Avatar

    Do @kk sam sie wywal ,młodzi tez robia pod firmami ,a nie tylko emeryci. Co sie czepiasz firm górniczych,młodzi maja rodziny i też żyją z tej nędznej wypłaty za 1500 zł i sie cieszą że maja jakąś prace. Pewnie pracujesz pod kopalnia ,to ci sie fajnie gada, jak bys robił pod firmą , to byś inaczej gadał.

  • cat 5 października 2015 15:26:20
    Profile Avatar

    a które kopalnie są trwale nierentowne! czy ktoś ma tą wiedzę na 100%

  • LEMON 5 października 2015 15:25:45
    Profile Avatar

    wystarczy zniesc obowiazek odrabiania wojska bo ludzie nie byli tam na ochotnika,,a moga zamknac nawet 6 kopalni bo nie bedzie komu robic na dole,,,,,i niepotrzebne sa urlopy gornicze

  • ytu 5 października 2015 14:48:19
    Profile Avatar

    drogi markowski a ja pamientam jak kelnerzy nagrali bienkowska i ona powiedziala ze ludzie z PO zamiast zajmowac sie gornictwem pili alkohol na zebraniach dlaczego chronisz tych ludzi i nawet o tym nie wspominasz ?zreszta ty chlac nie musisz oprucz zamykania nic nie umiesz!!!!!!

  • doc 5 października 2015 14:23:36
    Profile Avatar

    Dziwić należy się, że pan S. który był prekursorem likwidacji śląskich kopalń ma czelność publicznie wygłaszać komunały n.t. sytuacji w PW i energetyce. Dla zainteresowanych jak płacono za "doradztwo" w JSW i nie tylko, polecam art. w nr 40 NIE (przedruk w tyg. ANGORA nr 41-ciekawe.

  • GORNIK 5 października 2015 13:29:13
    Profile Avatar

    tylko putin i rosja uratujĄ ten kraj przed bankructwem wladimirze ratuj hahah na kolanach albo do ruskich albo do niemcow tyle sie nauczyli nasi rzadzacy zawsze niewolnik z polaka wstyd ze nim jestem

  • kk 5 października 2015 11:31:39
    Profile Avatar

    wywalic emerytow i firmy z kopaln

  • gulaj 5 października 2015 11:04:24
    Profile Avatar

    Zachciało się tępakom UE, po Związku Radzieckim kolejny reżim. J w referendum głosowałem przeciwko wejściu do tych wyzyskiwaczy szwabów, żabojadów i innych

  • fgh 5 października 2015 09:42:23
    Profile Avatar

    Oczywiście że trzeba wprowadzić urlopy górnicze i dobrowolne odejścia Te kopalnie które zostaną dadzą trwałą pracę młodym ludziom Jest totalnie chore że na kopalniach pracują ludzie którzy powinni być już dawno być na emeryturze nawet oni są do zastąpienia.

  • romek 5 października 2015 09:22:17
    Profile Avatar

    dać stopniowe urlopy górnicze dla załogi. zaczynając od 10 lat dla tych co mają do emerytury. wtedy z górnictwa odejcie 50 % załogi - dobrowolnie. Reszta sama zdecyduje o własnym losie, bo są to ludzie młodzi z niewielkim stażem.

  • allik 5 października 2015 09:21:36
    Profile Avatar

    tylko program dobrowolnych odejŚĆ w postaci urlopÓw gÓrniczych oraz natychmiastowa likwidacja odrabiania wojska i chorobowego moŻe pomÓc uratowaĆ gÓrnictwo, ale program musi dotyczyĆ caŁego gÓrnictwa w tym khw i jsw ,a nie tylko pojedynczych kopalŃ. odraczanie tego i zaklinanie rzeczywistoŚci prowadzi nad przepaŚĆ i moŻe skoŃczyĆ siĘ ostrymi niepokojami spoŁecznymi.

  • eddie 5 października 2015 08:50:18
    Profile Avatar

    Górnictwo nawet teraz to kura znosząca złote jaja tylko tępaki nie możecie się kapnąć, że to ostatnia wola upadającego rządu by sprzedać za bezcen to co mamy najlepsze? JSW posiada gigantyczne pokłady hard 35, KW wielki potencjał energetyczny. Niemcy zaczynają właśnie drążyć szyby w zagłębiu Ruhry a nasz ma paść by nas uzależnić! Został miesiąc by PSL z PO dograło wszystko a oni sami zasiądą na obiecanych stołkach zarządów pośredniczących w kanałach energetycznych. Ciężko?! Niesądzę...

  • keri 5 października 2015 01:29:14
    Profile Avatar

    Dobrowolne odejścia - najpierw trzeba zrobić bilans zatrudnienia bo jak nie to dojdzie do takiego paradoksu jak obecnie w SRK wysyła się ludzi na urlopy górnicze a na ich miejsce zatrudnia się firmy SUPER EKONOMICZNIE UZASADNIONE.

  • PROGRES 4 października 2015 20:36:45
    Profile Avatar

    czyli zamykamy i koniec.

  • EKIXQ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy niezadowoleni z wynagrodzeń. Związkowcy chcą pilnych rozmów
10 kwietnia 2024
37,268 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]