W Chorzowie w czwartek (7 maja) laury w Konkursie Śląska Nagroda Jakości (ŚNJ) odebrały najlepsze firmy w regionie. Wśród wyróżnionych w XVII edycji znalazły się spółki związane z górnictwem węgla kamiennego: Grupa Kapitałowa Kopex oraz lędzińskie Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.
Historia CBiDGP sięga lat 60. XX wieku. Spółkę tworzą cztery Ośrodki: Pomiarów i Automatyki, Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych, Kształcenia i Doskonalenia Kadr zlokalizowane w Lędzinach oraz Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych z siedzibą w Mysłowicach- Brzezince. Firma prowadzi działalność w całej Polski i poza jej granicami. Z przyczyn oczywistych obszarem szczególnego zainteresowania jest aglomeracja śląska.
KOPEX od 2009 roku realizuje strategię rozwoju ukierunkowaną na jakość i innowacyjność. Zajmuje czołową, utrwaloną już wieloletnim doświadczeniem, pozycję lidera rynku w branży górniczej. Jest cenionym generalnym wykonawcą na rynku krajowym i międzynarodowym kompletnych obiektów przemysłowych, producenta i dostawcy systemów technologicznych, maszyn, urządzeń i usług dla przemysłu wydobywczego, a także dostawcy surowców i towarów. Odzwierciedleniem zaangażowania kierownictwa spółki w stałe doskonalenie organizacji jest wdrożenie szeregu nowoczesnych systemów, metod i narzędzi zarządzania (ISO 9001, ISO 27001, ISO 9004, ISO 31000, ISO 26000).
Tyle o laureatach z branży górniczej. Teraz kilka zdań o programie "Stawiamy na Jakość". Skierowany jest on do firm i organizacji, które mają wdrożony System Zarządzania Jakością i dla których nadrzędną ideą jest dbałość o jakość swoich usług i produktów oraz wdrożonych standardów zarządzania. Śląska Nagroda Jakości jest przyznawana w ramach najważniejszego konkursu jakościowego w regionie. Organizatorem konkursu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Tradycyjnie patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
Śląska Nagroda Jakości jest jedynym, organizowanym w regionie Konkursem, którego ideą nie jest samo nagradzanie uczestników, lecz przede wszystkim obiektywna i rzetelna ocena wdrożonych rozwiązań organizacyjno-systemowych - podkreśla Regionalna Izba Gospodarcza.
"Wykorzystywany w ŚNJ model oceny organizacji, bazujący na technice samooceny i polegający na identyfikacji mocnych i słabych stron, pozwala określić dalsze kierunki jej rozwoju oraz podjąć działania doskonalące, poprawiające wyniki biznesowe jednostki".
Śląską Nagrodę Jakości przyznaje Kapituła Konkursu. W jej skład wchodzą przedstawiciele instytucji i osób - pomysłodawców i współtwórców konkursu, jednostek certyfikujących, partnerskich izb gospodarczych, stowarzyszeń oraz organizacji około biznesowych, a także mediów. Kapituła XVII edycji Konkursu Śląska Nagroda Jakości zebrała się 14 kwietnia i wyłoniła Laureatów w trzech kategoriach:
• nagród zespołowych,
• indywidualnych oraz
• honorowych.
Laureatami nagród zespołowych zostali w kategoriach
• ORGANIZACJA EDUKACYJNA: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,
• DUŻE ORGANIZACJE PRODUKCYJNO-USŁUGOWE: Grupa Kapitałowa Kopex,
• ŚREDNIE ORGANIZACJE USŁUGOWE: Zakład Budynków Miejskich sp. z o.o. w Bytomiu.
W kategorii ZNAKOMITY PRZYWÓDCA laury trafiły do Artura Komor, prezesa zarządu Zakładu Budynków Miejskich w Bytomiu.
W kategorii ZNAKOMITY PEŁNOMOCNIK SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ kapituła wyróżniła Gabrielę Grojec, pełnomocnika SZJ Zakładu Budynków Miejskich w Bytomiu.
Laureatami Honorowych Śląskich Indywidualnych Nagród Jakości zostali:
• w kategorii INNOWACJE W PRAKTYCE: prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej SUM,
• w kategorii NAUKA: prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu;
• w kategorii PROMOCJA: Tomasz Konior - wybitny architekt, projektant m.in. siedziby NOSPR w Katowicach.
Laureatem Specjalnej Honorowej Śląskiej Nagrody Jakości został: Piotr Uszok - samorządowiec, prezydent Katowic w latach 1998-2014.
Poznaliśmy także laureatów V edycji programu "Stawiamy na Jakość". Oto lista nagrodzonych:
• Stawiamy na Jakość w Służbie Zdrowia: BetaMed SA w Katowicach i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
• Stawiamy na Jakość w Innowacjach: PREVAC sp. z o.o. w Rogowie.
• Stawiamy na Jakość w Firmie: Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego sp. z o.o. w Lędzinach.
Wymienione wyżej firmy znalazły się w finale, czyli w IV etapie Konkursu. Trzy wcześniejsze to:
• I etap - uczestnicy przygotowują samoocenę swojej organizacji wg szczegółowych kryteriów modelu oceny Polskiej Nagrody Jakości, w oparciu o szkolenie prowadzone przez przewodniczącą ekspertów Konkursu.
• II etap -weryfikacja opracowanej samooceny przez zespół ekspertów ŚNJ oraz zostają wyłonione jednostki do przeprowadzenia wizyt, których celem jest weryfikacja zgodności informacji zawartych w samoocenach ze stanem faktycznym lub, w razie zaistniałej potrzeby, uszczegółowienie wybranych zagadnień.
• III etap -w wyniku tego postępowania kwalifikacyjnego, w oparciu o raport merytoryczny przygotowany przez zespól ekspertów Kapituła Konkursu ŚNJ wyłania laureatów i wyróżnionych w danej edycji, w kategoriach zależnych od wielkości oraz charakteru prowadzonej działalności.
Firma, która zostanie laureatem w Konkursie, może uczestniczyć w Konkursie Polska Nagroda Jakości, a następnie Europejskiej Nagrodzie Jakości.
Laureatom XVII edycji Konkursu Śląska Nagroda Jakości gratulujemy.
W galerii: gala Śląskiej Nagrody Jakości. Chorzów, 7 maja 2015 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.