Jeśli stanowisko osoby dozoru ruchu pod ziemią nie jest ujęte w Zarządzeniu nr 9 ministra przemysłu i handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią w kopalni siarki i kopalniach węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą ( Dz. Urz. MPiH z 1 lipca 1995 r. nr 1, poz.4), to czy wymagane przez pracodawcę na tym stanowisku i fizycznie wykonywanych 8 zjazdów pod ziemię w miesiącu wystarczają, aby te miesiące zostały zaliczone jako praca górnicza?
Za pracę górniczą uznaje się pracę pod ziemią na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu, określonych w Zarządzeniu nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. Jeżeli stanowisko, na którym pracownik jest zatrudniony, nie figuruje w powyższym zarządzeniu, okres pracy górniczej należy udokumentować miesięcznym wykazem zjazdów pod ziemię. W tym przypadku do pracy górniczej podlegają zaliczeniu tylko te miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę dniówek roboczych pod ziemią.
Zjazd pod ziemię traktuje się jak dniówkę roboczą. Do dniówek przepracowanych pod ziemią, zalicza się również okresy urlopu wypoczynkowego, szkolenia, delegacji służbowych i innych nieobecności pozostających w związku z wykonywaną pracą, za które pracownik zachował prawo do wynagrodzenia. Miesięczny wykaz zjazdów nie będzie konieczny, gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu pod ziemią nieujętym w przywołanym na wstępie zarządzeniu, na które posiada zatwierdzenie Urzędu Górniczego.
Urodziłem się 11 września 1954 r. W latach 1969-1972 uczęszczałem do szkoły górniczej. W latach 1972-1993 pracowałem jako górnik pod ziemią, w 1993 r. przeszedłem na rentę inwalidzką ze względu na stan zdrowia. Na rencie jestem do dnia dzisiejszego. W latach 1996-2002 pracowałem w spółdzielni inwalidów. Kiedy mogę ubiegać się o emeryturę?
Z podanych informacji wynika, że może pan ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Emerytura pomostowa z tytułu wykonywania pracy górniczej przysługuje m.in. ubezpieczonemu, który przed dniem 1 stycznia 2009 r. przez okres co najmniej 15 lat wykonywał w pełnym wymiarze czasu pracy prace górnicze, ukończył 60 lat życia i posiada łącznie co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.
W celu potwierdzenia uprawnień należy wystąpić do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej. Osoba uprawniona do emerytury pomostowej i renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez siebie. Można także rozważyć ewentualne uprawnienia do górniczej emerytury, jednak tylko w przypadku, gdy oprócz pracy górniczej w latach 1972-1993 ubezpieczony posiada okresy pracy liczonej w wymiarze półtorakrotnym, tj. pracy w przodkach węglowych, pracy w szybach lub w drużynie ratowniczej. Aby uzyskać uprawnienia do górniczej emerytury, oprócz ukończonego wieku np. 55 lat, należy udowodnić 25 lat pracy górniczej, równorzędnej, a w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej (liczonej w wymiarze pojedynczym). Katalog prac górniczych i pracy równorzędnej zawiera art. 50c ustawy emerytalnej.
Urodziłem się 1972 r. W br. upływa mi 25 lat przepracowanych w górnictwie. W 1990 r., zaraz po szkole zawodowej, podjąłem pracę na dole kopalni. W roku 1994 r., w kwietniu, zostałem powołany do wojska. Służbę wojskową zakończyłem po 15 miesiącach i w sierpniu 1995 r. zacząłem pracę na dole kopalni, tej samej i na tym samym stanowisku co przed wojskiem. Te 30 dni po skończeniu szkoły i wojska zachowałem, żeby mieć ciągłość. Czy muszę odrabiać wojsko?
Ustawa emerytalna nie wymienia służby wojskowej jako okresu pracy górniczej lub pracy równorzędnej z pracą górniczą (art. 50c ustawy). Tym samym okres służby wojskowej nie podlega zaliczeniu do okresów pracy wymaganej do przyznania górniczej emerytury. W celu uzyskania prawa do górniczej emerytury, konieczne będzie odpracowanie tego okresu.
W okresie od 2 kwietnia 1979 r. do 16 sierpnia 1979 r. pracowałem w KWK Anna w Pszowie w systemie czterobrygadowym, w oddziale wydobywczym przy tzw. konserwacji ściany (wydłużanie i skracanie przenośnika ścianowego, jego konserwacja, pobierki spągu i inne roboty w ścianie przygotowujące do wydobycia), które dzisiaj zaliczane są jako półtorakrotne. Po tym okresie rozpocząłem naukę w dziennym technikum górniczym, a po jego ukończeniu rozpocząłem pracę w innej kopalni. Przechodząc na emeryturę kompletowałem dokumentację, a wówczas okazało się, iż archiwum KWK Anna nie posiada dokumentów dotyczących rodzaju wykonywanej pracy dołowej ani dokumentów o wysokości zarobków. Otrzymałem jedynie zaświadczenie o zatrudnieniu w tamtym okresie. Co mogę zrobić, aby udowodnić pracę przodkową? Żyją jeszcze współpracownicy, którzy mogą poświadczyć rodzaj wykonywanej przeze mnie pracy. Koledzy, z którymi razem pracowałem, tę pracę mają zaliczoną jako przodkową.
W przypadku gdy pracodawca nie posiada pełnej ewidencji okresów pracy górniczej na niektórych stanowiskach lub pracy górniczej na stanowiskach robotniczych zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym, ewidencję uzupełnia się w oparciu o ustalenia komisji weryfikacyjnej. Na wniosek pracownika pracodawca powołuje komisję weryfikacyjną, która dokonuje ustaleń na podstawie przedstawionych dowodów, wyjaśnień pracownika oraz zeznań świadków. Z ustaleń komisji weryfikacyjnej sporządzony jest protokół, który stanowi podstawę dokonania wpisu w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika. Protokół komisji weryfikacyjnej, wraz z załącznikiem do karty ewidencyjnej pracownika i wystawionym na podstawie tego załącznika zaświadczeniem pracy, pracownik dołącza do wniosku złożonego w jednostce organizacyjnej ZUS.
Organ rentowy rozpatruje wniosek ubezpieczonego na ogólnych zasadach, tak jak zeznania świadków w każdej innej sprawie. Tak w skrócie można opisać tryb postępowania w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej - wynikający z przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej (Dz. U. Z 2008 r. nr 72, poz. 423). Ponieważ kopalnia, w której ubezpieczony pracował, została zlikwidowana, należy wystąpić do Kompanii Węglowej o wskazanie podmiotu, do którego można zwrócić się o powołanie komisji weryfikacyjnej.
Czy np. 30 dni chorobowego bez przerwy to do odrobienia jeden równy miesiąc, czyli np. od 1 do 30, czy też 30 dni roboczych (czarnych), czyli około półtora miesiąca ?
W kopalniach funkcjonują wyspecjalizowane komórki, prowadzące kartoteki osobowe pracowników i posiadające wszelkie niezbędne dane dotyczące liczby dni "chorobowych", które pracownik przed uzyskaniem prawa do górniczej emerytury musi "odpracować". ZUS takimi danymi nie dysponuje i opiera się na dokumentach wydanych przez kopalnię, dołączonych do wniosku o emeryturę. Proponujemy zatem, aby ubezpieczony zwrócił się do swojego zakładu pracy, z prośbą o dokonanie ustaleń w zakresie liczby dni "chorobowego" do odpracowania.
W tym roku osiągnę wiek emerytalny 25 lat pracy pod ziemią w pełnym wymiarze. Swego czasu byłem przymuszony do przystąpienia do II filaru, czyli do OFE, i dalej w nim jestem, jak i po części w ZUS. To jak i z czego będzie teraz obliczana moja emerytura?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy emerytalnej do obliczenia górniczej emerytury przyjmuje się podstawę wymiaru, wyliczoną w oparciu o wykaz zarobków pracownika oraz lata pracy, z zastosowaniem właściwych przeliczników, nie uwzględnia się środków zgromadzonych w OFE. W przypadku gdy pracownik ubiegający się o przyznanie górniczej emerytury przystąpił do OFE, musi wraz z wnioskiem o świadczenie emerytalne, złożyć wniosek o przekazanie środków, zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Urodziłem się 11 lipca 1965 r. Pod ziemią pracuję od 12 listopada 1991 r. Z odrobieniem chorobowego mam odejść na emeryturę 18 sierpnia 2017 r. Posiadam 150 dniówek w przeliczeniu 1,8 . Czy mogę je zamienić i odejść wcześniej na emeryturę, a jeżeli tak, to kiedy?
Z podanych informacji wynika, że ubezpieczony posiada dużo okresów niezdolności do pracy, które podlegają odliczeniu od okresów pracy górniczej. Niedługo ubezpieczony kończy obniżony wiek emerytalny 50 lat, jednak do tego dnia nie udowodni wymaganego okresu pracy górniczej, nawet po uwzględnieniu dodatkowego okresu pracy, wynikającego z wyliczenia dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym (150 dniówek półtorakrotnych powiększa okres pracy górniczej o 3 miesiące i 9 dni). Przypomnijmy, że górnicza emerytura ze względu na wiek 50 lat przysługuje pracownikowi, który posiada okres pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, a w tym przynajmniej 15 lat czystej pracy górniczej, tj. liczonej pojedynczo. Szczegółowy katalog prac uważanych za pracę górniczą i pracę równorzędną, jest zawarty w art. 50c ustawy emerytalnej i nie obejmuje okresów niezdolności do pracy na skutek choroby. Aby ustalić, kiedy uzyska pan prawo do górniczej emerytury, należy wystąpić z formalnym wnioskiem do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS i do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające przebyte okresy pracy górniczej (świadectwa pracy, zaświadczenia pracy), w tym dokumenty na okoliczność pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym oraz odpisy kart zasiłkowych. Na podstawie przedłożonej dokumentacji organ rentowy ustali faktyczny okres pracy górniczej i określi najwcześniejsze uprawnienia emerytalne.
Przepracowałem w kopalni 8 lat pod ziemią, po czym nastąpił wypadek w pracy i dostałem rentę wypadkową, otrzymywałem także rentę wyrównawczą płaconą przez kopalnię. Po wygaśnięciu renty nadal pracuję pod ziemią. Czy, aby przejść na emeryturę, muszę odrobić rentę wypadkową?
Aby skorzystać z emerytury górniczej, trzeba wykazać określony staż pracy górniczej, czyli zatrudnienia pod ziemią. Okres pobierania renty wypadkowej nie jest okresem zatrudnienia pod ziemią, w tym czasie praca górnicza nie była wykonywana, nie można go zatem zaliczyć do stażu wymaganego do emerytury górniczej. Jeśli więc zamierza pan skorzystać z uprawnienia do emerytury górniczej, musi pan czas pobierania renty wypadkowej odpracować.
Jakie dokumenty mam przedstawić w ZUS, aby wysokość emerytury naliczono według wskaźnika 1,8? Ponadto posiadam dokumenty poświadczające pracę w warunkach szczególnych w kopalni, ale początkowe lata (1974-1978) pracy w kopalni nie są udokumentowane zarobkami. Na ten okres nie mam druku Rp-7, tylko świadectwo pracy, na którym nie wyszczególniono dniówek ani stawki godzinowej. Czy zgodnie z ustawą z 2008 r. będę rozliczony z minimalnej krajowej czy minimalnej w górnictwie?
Przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej do obliczenia okresów pracy górniczej przelicznik 1,8 stosuje się za każdy rok pracy przodkowej i w drużynach ratowniczych. Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia bieżącej ewidencji okresów pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym. Taką ewidencję prowadzi w formie zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika. Bieżącą ewidencję okresów pracy prowadzi się oddzielnie dla każdego pracownika w oparciu o wydruki sporządzone na podstawie dowodów zarobkowych, z których wynika, na jakim stanowisku i w jakim okresie pracownik był zatrudniony.
W oparciu o miesięczne wydruki w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika dokonuje się zapisów: liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym; liczby zjazdów pod ziemię w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym; liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym, zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym. Okresy pracy wykazane w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, a także liczby zjazdów pod ziemię lub liczby dniówek przepracowanych w poszczególnych latach na stanowiskach oraz liczby przepracowanych dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym na stanowiskach stanowią podstawę do wpisania w zaświadczeniu pracy wystawianym na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To zaświadczenie jest dla Zakładu wystarczające.
Jeśli natomiast zaświadczenie nie zawiera szczegółowych informacji o liczbie dniówek z przelicznikami, wówczas należy do wniosku o emeryturę dołączyć wykaz dniówek - czyli załącznik do karty ewidencyjnej, o którym mowa powyżej. Jeśli pracownik był członkiem drużyny ratowniczej, pracodawca wszelkie niezbędne informacje powinien ująć w zaświadczeniu. W przypadku gdy pracodawca nie posiada pełnej ewidencji okresów pracy, ewidencję uzupełnia się w oparciu o ustalenia komisji weryfikacyjnej. Komisja weryfikacyjna wszczyna postępowanie wyjaśniające na wniosek pracownika. Proponuję zatem sprawdzić zapisy w zaświadczeniu wydanym przez pracodawcę. Jeśli zaświadczenie nie zawiera zapisów o dniówkach 1,8, należy zwrócić się do pracodawcy o wydanie wykazu dniówek. W przypadku braków dokumentów poświadczających osiągane wynagrodzenie do obliczenia emerytury przyjmuje się minimalne krajowe wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku.
Zatrudniłem się w kopalni w dniu 5 lutego 1992 r. jako ślusarz maszyn i urządzeń pod ziemią, od 1 stycznia 2007 r. jako maszynista wyciągowy pod ziemią. Miałem w tym czasie ok.6 miesięcy chorobowego. Zgodnie z ustawą na emeryturę mogę przejść w wieku 50 lat, a obecnie kończę 45 lat. Jeśli uda mi się przepracować jeszcze do 2018 r. pod ziemią, to staż pracy wyniesie ponad 26 lat, co pokryje moje chorobowe. Nie będę jednak posiadał wymaganego wieku. Czy w tej sytuacji otrzymam emeryturę?
Podstawowe warunki do uzyskania emerytury górniczej w wieku (50 lub 55 lat) to udokumentowanie wymaganego stażu pracy górniczej (25 lat łącznie z pracą równorzędną, w tym odpowiednio 15 lub 10 lat czystej pracy górniczej) oraz ukończenie wymaganego wieku. Osoba, która spełnia powyższe warunki, nie musi przechodzić na emeryturę z kopalni, przepisy tego nie wymagają. Zatem bez względu na to, gdzie będzie pan pracował w wieku 50 lat, jeśli będzie pan posiadał wymagany staż pracy górniczej, będzie panu przysługiwała emerytura górnicza.
Przepisy przewidują także możliwość emerytury górniczej bez względu na wiek, pod warunkiem udokumentowania 25 lat pracy górniczej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. W tym przypadku nie ma możliwości uzupełnienia wymaganego stażu okresami pracy równoważnej ani zaliczenia niektórych okresów (np. pracy w przodku, w szybie, drużynie ratowniczej) w wymiarze półtorakrotnym. Aby dowiedzieć się, czy spełni pan warunki do emerytury bez względu na wiek, proponuję z chwilą posiadania wymaganego 25-letniego stażu pracy górniczej, złożyć w ZUS wniosek o ustalenie uprawnień do tego świadczenia. ZUS przeanalizuje przedłożoną dokumentację i wyda stosowną decyzję.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.