Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Place zabaw od PGG dla dzieci w gminach górniczych
14 października 2019
Śląsk będzie coraz lepszym miejscem do życia
10 października 2019
Oddali hołd ofiarom katastrofy
10 października 2019
Najnowocześniejsze bloki węglowe w Europie już pracują w Opolu
10 października 2019
Zabiegamy o lepszą jakość życia
7 października 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
21 stycznia 2015 Portal gospodarka i ludzie autor: WIG
KGHM: rząd dobił podatkiem kopalnię Lubin
Zakłady Górnicze Lubin (jedna z trzech polskich kopalń miedzi KGHM) nie zdołały unieść horrendalnej wysokości podatku od wydobycia
fot: Maciej Dorosiński

Kolejna polska kopalnia utraciła swoją rentowność. W połowie stycznia podczas obrad Komisji Skarbu Państwa w Sejmie RP Herbet Wirth, prezes KGHM Polska Miedź, potwierdził, że z powodu polityki fiskalnej rządu Zakłady Górnicze Lubin znalazły się pod kreską i nie są już rentowne, lecz na razie nie zostaną zamknięte.

Prezes Wirth jednoznacznie ocenił, że kopalnię miedzi Lubin dobił nieralnie wysoki podatek od wydobycia miedzi i srebra oraz fakt, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie widzi w tej sytuacji żadnego problemu.

Ten podatek to szaleństwo!
W Polsce podatek ten rośnie wykładniczo (np. gdy miedź drożeje o 4 proc., państwo podnosi podatek o 7 proc.).

- To szaleństwo. Przepraszam, jutro mogę nie być już prezesam, ale formuła tego podatku jest zła! On jest horrendalny, powyżej podatku CIT - oskarżał Wirth i wyjaśniał swoje stanowisko:

- Inwestycje w  górnictwie to  perspektywa ponad 10 lat. Zatem mówiąc o  efektywnej stawce podatkowej 86 proc., myślę, że odprowadzamy więcej niż Totalizator Sportowy, któr płacił siedemdziesiąt parę procent... Chcę płacić ten podatek, bo właściciel ma prawo czerpać ze swojej własności, wszakże w rozsądnym wymiarze - podkreślał Wirth.

W najdroższych krajach o... 70 proc. taniej
Opisał analogiczne rozwiązania podatkowe w innych krajach świata:

- W Australii prowincją, która płaci wysokie royalty, jest Queensland. Gdybyśmy chcieli dorównać do (ich - przyp. red.) drugiego poziomu, to trzeba byłoby obniżyć podatek w Polsce co najmniej o 70 proc. W Australii ten podatek wynosi 2,5 proc. od  rudy lub 5 proc. od  wartości koncentratu, liczonym formułą "od  tyłu", czyli cena miedzi na  giełdzie minus koszty pozyskania tej miedzi na  burcie. W  innych jurysdykcjach ten podatek właściwie w stu procentach jest kosztem uzyskania przychodu. U nas jest inaczej. Co  to  oznacza? Że  muszę zapłacić jeszcze 19 proc. podatku od podatku - mówił prezes KGHM.

Rząd zlekceważył przestrogi
Jak informuje portal miedziowe.pl wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik tłumaczył, że jego resort przygląda się sprawie:

- Ministerstwo czyniło pewne zastrzeżenia odnośnie podatku podczas jego uchwalania, ale nie zyskały one wystarczającej większości. Niewątpliwie będziemy występowali z inicjatywami, które mają na celu modernizację tego podatku, by w większym stopniu uwzględniać koszty, jakie spółka ponosi na rozwój. Nie sądzę jednak, by ktokolwiek i kiedykolwiek

Strona
1
2
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (25)
  • darkowski56 5 lutego 2015 14:48:02
    Profile Avatar

    no wszystko co napisane w artykule jest prawdą tylko niech ktoś napisze skąd ci ministrowie mają brać kase na bigos za 1500 zł ,darmową służbe zdrowia itdd

  • G£OS LUDU 31 stycznia 2015 02:25:44
    Profile Avatar

    Wczesniej czy pozniej zamkna KGHM, tak samo jak reszte polski. Ziemie juz sprzedaja Niemcom i Zydom, ile pieniedzy z UE dostali, ile firm i polskich biznesmenow okradli i nadal okradaja, ile podatkow nam narzucaja, ile razy wlasny kraj zdradzili wszelkimi oszustwami przekretami, ile tego bylo i wciaz to trwa bezkarnie! Ile ludzi usmiercili ktorzy znali prawde i nie bali sie mowic, ile ludzi marznie i gloduje, ile jeszcze zanim wyjdziemy na ulice i rozpierdolimy polski ta bydlo bo napewno nieRzad

  • kamil 28 stycznia 2015 15:14:24
    Profile Avatar

    po prostu polska zostaŁa juz dawno sprzedana !!!!!!!!!!!!!! sprzedana !!

  • Wiktoria210 28 stycznia 2015 14:03:47
    Profile Avatar

    Za przeproszeniem rząd sra we własne gniazdo!

  • Leszek 26 stycznia 2015 15:24:57
    Profile Avatar

    Żeby uściślić prawdę, śląskie kopalnie dostały nakaz sprzedaży węgla (w czasach pana B.) w cenach urzędowych czyli 4 razy taniej niż cena na rynkach światowych i w exporcie, co oczywiście oznacza to samo co dodatkowy podatek 75% od ceny sprzedaży węgla.

  • Arti 26 stycznia 2015 07:29:35
    Profile Avatar

    Rząd Polski jest głupi, zabija swojego żywiciela !!!

  • ANeta 25 stycznia 2015 23:12:07
    Profile Avatar

    To samo było ze śląskimi kopalniami... Kiedy dobrze prosperowały zostały obciążone gigantycznymi podatkami co w dużej mierze wpłynęlo na ich obecna sytuacje finansowa. Teraz pora na kolejne gałęzie przemysłu. Wyciągnąć ile sie da, doprowadzić do upadłości, zlikwidować lub sprzedać. Cała strategia gospodarcza Polskiego rzadu- WSTYD!!!!!

  • jarema 24 stycznia 2015 15:50:09
    Profile Avatar

    najlepiej to ile się da wyciągnąć do warszawki , posłowie i ministrowie muszą mieć na dietki, darmowe przeloty samolotem.Donaldzik naobiecywał a teraz siedzi w Brukseli i się śmieje z tych naiwniaków którzy głosowli na PO . Pani premier dostała wytyczne ma doprowadzić do upadłości całe górnictwo , a co myślicie kanclerz niemiec poparła donalda za darmożke,oni kupią i węgiel i miedż razem wydobywanym srebrem i złotem

  • mrx 24 stycznia 2015 12:26:21
    Profile Avatar

    zdołał tusk obiecać i zatopić, wygasić itp czyli zlikwidować polskie stocznie, teraz jak widać "obiecał" polskie kopalnie, tak jak broniu "obiecał" polskie lasy państwowe, pytanie tylko - komu to obiecali- czy tym którzy sobie kolejne bilety płatnicze mogą do woli drukować nazywając to ożywianiem gospodarki w jewropie? Islandia zaś potrafiła się postawić i powiedziała wszystkim takim złodziejom NIE. - dla rozkradania majątku narodowego !

  • gruby 23 stycznia 2015 23:08:30
    Profile Avatar

    chlopcy,nie piszcie bzdur o prezesach,czy administracji bo sami dobrze pisac nie potraficie,od najnizszego szczebla rozkradacie ta firme,od rekawic po pailwo,mysleliscie ze tak bedzie wiecznie??nie bedzie!!moze zawiazcie jeszcze jeden zwiazek zawodowy,jeszcze kilka przywilei ,wtedy na pewno koplania bedzie rentowna,ktos kto pisze ze to przez to ze prezes za duzo zarabia to jakis du..en bez szkoly,ilu jest prezesow a ilu was??robcie tak panowie dalej...pracujecie po 4 godz a i tak sie obijacie...

  • dol.slask 23 stycznia 2015 19:59:01
    Profile Avatar

    Panie PREZESIE, niech pan się nie lęka pan za pare dni dostanie nową posade CANADA pana wita

  • HHHH 23 stycznia 2015 19:53:27
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • nick1 23 stycznia 2015 14:02:38
    Profile Avatar

    Tak to się kończy jak się jest latami uzależnionym od 1 kontrahenta i 1 umowy.Chińczykom się sypie wzrost i nie potrzebują już waszej miedzi, za którą ganialiście na drugi koniec świata.No ale "człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać"jak mawiał Maklakiewicz a wasz zarząd latać lubi szczególnie dużo.Ceny miedzi spadły i okazuje się,że z pustego to nawet Salomon nie naleje:)Plusem tej sytuacji jest,że 5osobowy Zarząd wraz z setkami niezwykłych lubińskich specjalistów może się w końcu wykazać

  • nick 23 stycznia 2015 13:16:54
    Profile Avatar

    Nie jest tak źle chyba panie Prezesie, skoro stac was na huczne, dosłownie i w przenośni, imprezy z hostessami, kuglarzami i morzem alkoholu w rodzaju tych, którym uczciliście wywalenie z loga spółki "Polska Miedź", nata bene zanim ono rzeczywiście się dokonało:P Ponadto te relacje z rządzącymi są chyba bardzo dobre, skoro w zarzadzie waszej niebiednej przeciez fundacji zasiada pani wiceminister gospodarki, odznaczana dodatkowo, za 'szczegolne' zasługi przez KGHM?

  • taa 23 stycznia 2015 12:50:40
    Profile Avatar

    wykazac ze nierenowna i oddac w obce rece. tak to powoli dziala w tym kraju.

  • KWK Makoszowy 22 stycznia 2015 15:39:15
    Profile Avatar

    Górnictwo wegla tez dobijają podatkami łatwiej jest uciać górnikom wypłaty i zwolnic niz obnizyć złodziejskie podatki banda złodzieji !!!

  • gornik 22 stycznia 2015 15:36:29
    Profile Avatar

    Oglądnijcie sobie KMN - Dobrobyt, dokładnie to samo się dzieje ;/ kiedyś się z tego śmiałem, ale teraz......

  • halibuter 22 stycznia 2015 14:55:41
    Profile Avatar

    Geszeft sze krenci...koszerny

  • obserwator 22 stycznia 2015 12:19:38
    Profile Avatar

    Problem KGHM polega na tym, ze jest fatalnie zarzadzany. Wszystko sie kreci wokol prezesa, ktory na polityczne polecenia wyprowadza ogromny majatek za granice - 10 miliardow nietrafionej inwestycji w pustynne zloza Chile ( za co dostal najwyzszy order panstwowy Chile) zamiast inwestowac te grube miliardy w Polsce. Ogromne koszty KGHM wynikaja z horrendalnie wysokich dochodow prezesow oraz rozdmuchanego do gigantycznych rozmiarow biura zarzadu i kilkukrotnie wyzszej od sredniej krajowej placy.

  • hajer śmietana 22 stycznia 2015 11:35:08
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • krrupniok 22 stycznia 2015 10:13:32
    Profile Avatar

    Jeżeli już nawet kopalnie miedzi i srebra nie wyrabiają, to znaczy że zyjemy w złodziejskim kraju zarządzanym przez złodziei.

  • ~ Minister 22 stycznia 2015 09:29:31
    Profile Avatar

    Jak nie będzie podatków to skąd my biedni Ministrowie będziemy mieć diety, delegacje i zwrot za paliwo (o kartach firmowych na cele reprezentacyjne już nie wspominam)czy ktoś z Was czarni górnicy myślał?

  • koordynator "BYLY" OIUGZ 22 stycznia 2015 07:53:41
    Profile Avatar

    Panie Prezesie, Olejcie Rzad, zlego wlasciciela, idzie w slady kopalni Malartic w Kanadzie - Mine Canadien Malartic - którzy stworzyli partnerstwo z lokalnymi władzami i przekjeli kOpALNIE - jesteście w Kanadzie i wiecie ze nawet lepiej się rozmawia z Indianami jak z Wlasnym Rzadem !!! Bo POLAK POTRAFI !!! jak zniszczyl budowlanych w 2010, potem w 2012 i zniszczy w 2016 !!!! nie uchwalając właściwego prawa Gwarancji zaplaty. W POLSCE NIE MA WLASCICIELA

  • koordynator "BYLY" OIUGZ 22 stycznia 2015 07:43:44
    Profile Avatar

    I TO JEST PODEJSCIE WLASCICIELSKIE ???!!!! To jest działanie na skode spolki z udzialem skarbu państwa i za to powinien być wlasciciel postawiony przed prokuratora !!!! TYLKO KTO TO ZROBI ??? !!! Powinien Prezez KGHM, ale się boi o swoje dochody !!!! To tez zabija GORNICTWO - 30 % obciazen żaden podmiot nie wytrzyma !!! Ale co to obchodzi Pania "K" ; Pna "K" - sa przechodni !!!

  • polak patriota 22 stycznia 2015 06:52:18
    Profile Avatar