W najbliższy piątek (10 maja) Kompania Węglowa oraz japońska firma The Chugoku Electric Power podsumują projekt "Utylizacja metanu z kopalń i generowanie jednostek ERU" - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Spółki we wrześniu 2009 r. zawarły umowę kupna sprzedaży jednostek redukcji emisji (ERU). Obowiązywała ona do 31 grudnia 2012 r. i w czasie jej obowiązywania wygenerowano ok. 440 tys. jednostek ERU za ok. 15 mln złotych.
Przy realizacji umowy skorzystano z jednego z mechanizmów Protokołu z Kioto - "Projektu Wspólnych Wdrożeń". Obejmował on oddanie do eksploatacji instalacji do spalania metanu oraz agregatów prądotwórczych, które umożliwiły utylizację i zagospodarowanie gazu ujmowanego systemami odmetanowania w kopalniach Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice oraz Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica.
Japoński partner Kompanii firma Chugoku Electric Power Co. jest koncernem energetycznym, który zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej do ponad 5,2 milionów odbiorców indywidualnych i przemysłowych w regionie zachodniej Japonii. Moc produkcyjna, jaką dysponuje spółka to około 12200 MW w 65 procentach wytwarzanych w tradycyjnych elektrowniach węglowych.
Poza Kompanią i firmą Chugoku Electric Power Co., w przedsięwzięcie zaangażowany był także Główny Instytut Górnictwa, który wspierał projekt od strony naukowo-technicznej.
Po zakończeniu umowy prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska przekazała list do Tomohide Karita, prezesa Chugoku Electric Power, w którym zawarte były wyrazy uszanowania i podziękowania za dotychczasową współpracę. Prezes KW wyraziła także nadzieję, że zakończony wspólny projekt związany z utylizacją metanu stworzył solidny fundament do dalszych biznesowych kontaktów pomiędzy firmami. Wyrażone zostało uznanie dla profesjonalizmu wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników. Osiągnięty sukces jest wkładem Polski i Japonii w staraniach o poprawę środowiska na Ziemi.
Metan jest zaliczany do gazów o znacznie silniejszym, niekorzystnym oddziaływaniu na środowisko od dwutlenku węgla. Jego wskaźnik efektu cieplarnianego jest 21 razy większy niż w przypadku dwutlenku węgla. Spalanie metanu skutkuje zmniejszeniem efektu cieplarnianego, co więcej, zgodnie z zapisami Projektu Wspólnych Wdrożeń utylizacja metanu poprzez spalanie może generować jednostki zredukowanej emisji ERU, które mogą być przedmiotem handlu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.