Dla chrześcijan jest to miejsce wyjątkowe - Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. Świątynia, w której w centralnym miejscu jest grób Jezusa Chrystusa. Została poświęcona w 366 r. n. e. Ufundowała ją Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, późniejsza święta. Podczas pielgrzymki do Jerozolimy miała ona odnaleźć drzewo Krzyża Świętego.
Bazylika była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, ale zasadniczy jej kształt pochodzi z okresu wypraw krzyżowych, czyli z XI i XII wieku.
W centrum rotundy zwieńczonej kopułą znajduje się kaplica Grobu Pańskiego. Po przejściu przez bogato zdobione drzwi na zewnątrz, wchodzi się do niewielkiego pomieszczenia, zwanego Kaplicą Anioła, w którym w centralnym miejscu znajduje się kwadratowy ołtarzyk. Ma on być zrobiony z kamienia, którym był zamknięty grób Jezusa. Z tej kaplicy wchodzi się do pomieszczenia będącego komorą grzebalną, gdzie jest wnęka, w której złożono ciało Chrystusa.
Turyści i pielgrzymi, żeby zobaczyć te miejsca, muszą odstać swoje w długiej kolejce. Nie mają też czasu na chwilę zadumy czy modlitwy w tym w najświętszym z świętych miejsc. Prawosławni mnisi dbają o to, aby nikt zbyt długo nie kontemplował.
Do najważniejszych części bazyliki należy - obok Grobu Pańskiego - chór Greków, kaplica Golgoty, krypta św. Heleny, klasztor franciszkanów i klasztor grecki. Znajduje się w niej pięć ostatnich stacji Drogi Krzyżowej. Bazylika jest współwłasnością kościołów chrześcijańskich: katolików, prawosławnych, Ormian, Syryjczyków, Koptów i Etiopczyków. Ich współrządzenie jest - mówiąc delikatnie - szorstkie. Zasady reguluje dekret... sułtański z 1757 r. A od 1852 r. obowiązuje na terenie bazyliki tzw. status quo.
Na jego mocy nic w bazylice nie może być zmienione ani w stanie posiadania, ani w sprawowaniu kultu. Funkcje liturgiczne mogą wypełniać franciszkanie oraz wspólnoty grecka i ormiańska. Syryjscy jakobici i Etiopczycy mogą sprawować liturgię w największe święta. Koptowie mają swoją kaplicę z tyłu Grobu Pańskiego i mogą tam celebrować nabożeństwa tylko w pewnych dniach. Klasztor etiopskich mnichów, przypominający afrykańskie lepianki z gliny, jest na dachu bazyliki.
Wyjątkowość tego miejsca widać szczególnie podczas Świąt Wielkanocnych, które w zależności od obrządku przypadają na różny czas. Procesje i nabożeństwa, odprawiane dla upamiętnienia cierpienia i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, przypominają światu przesłanie, jakie niosły Jego nauka i śmierć.
W galerii: Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. Zdjęcia: Krystian Krawczyk
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.