Komputer zabytkiem? Pytanie na miejscu, w sytuacji, gdy laptop sprzed rok jest już archaiczny. Jednak w Wyższej Szkole Mechatronki w Katowicach-Szopienicach otwarto w czwartek 12 grudnia muzeum prawdziwie zabytkowych komputerów, bo 30 lat w informatyce, to tyle co trzy wieki w architekturze!
Ekspozycja, na razie jest tymczasowa, mieści się w piwnicach szkoły. Drzewiej było tu technikum mechaniczne i w jednej z dzisiejszych sal wystawowych mieściła się pracownia... komputerowa. Zapewne oparta była na rodzimych komputerach osobistych Meritum; w latach osiemdziesiątych dość w polskich szkołach popularnych, bo nie kupowanych za dewizy, tak jak takie szlagiery tamtych lat, jak ZX Spectrum, czy nieco później, różnej modele Atari i Commodore.
- To muzeum stworzyliśmy wespół ze Stowarzyszeniem Miłośników Zabytkowych Komputerów. Sporo eksponatów dostaliśmy od d. Mery Elzab z Zabrza. Możemy powiedzieć, że nikt w Polsce nie ma tylu komputerów tej firmy, co my - chwali swoje Krzysztof Chwałowski, szef muzeum i jego współpomysłodawca.
Dziś szopienickie muzeum ma ponad skatalogowanych ponad 900 eksponatów, w tym 150 komputerów (w większości nadal pracujących) - od tzw. osobistych po stacje robocze Odra, którego procesory skrywała szafka wielkości średniej lodówki.
Na przedpotopowe komputery patrzy się dziś z łezką w oku (to, ci, którzy je użytkowali) lub ze zdziwieniem, że coś takiego mogło pracować (to ci, którzy z komputerami zbratali się nieco później). Dość powiedzieć, że w owym czasie przenośny komputer, którego dziś nazywamy laptopem, był raczej mało podobny do współczesnego sprzętu. Nie dość, że kosztował gigantyczne pieniądze, to parametry miały nie najwyższych lotów. Cóż, wskutek różnicy wynikłej z postępu w informatyce najmocniejszy komputer prezentowanych w piwnicach szopienickiego muzeum może konkurować mocą i szybkością obliczeniową co najwyżej z bardzo lichym smartfonem (i to takim, który jest już nie produkowany co najmniej od paru lat).
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w założeniu ich twórców ma się rozwijać. Być może znajdzie, gdzieś lepszą siedzibę, zlokalizowaną bliżej centrum miasta? Zobaczymy. Na razie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Czy ktoś poznaj na nich swój pierwszy komputer?
W galerii: Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Katowice, 12 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.