- Uważam, że moim obowiązkiem, jako posła ze Śląska, jest włączenie się w inicjatywę przeciwko pakietowi energetyczno-klimatycznemu - napisał do portalu górniczego nettg.pl poseł Krzysztof Gadowski.
13 września powstał w Sejmie parlamentarny zespół "Pakiet - Stop". Jego celem są działania na rzecz zawieszenia i ograniczenia pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej oraz kolejnych regulacji klimatycznych do czasu, aż najwięksi emitenci dwutlenku węgla: Chiny, USA, Indie, Brazylia. Rosja podpiszą międzynarodową umowę dotyczącą redukcji emisji dwutlenku węgla. Zespół, 28 września, włączył się w Europejską Inicjatywę Obywatelską "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej".
- Jako przedstawiciel klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt zasiadać w prezydium zespołu "Pakiet - Stop". Uważam, że moim obowiązkiem, jako posła ze Śląska, jest włączenie się w tę inicjatywę - wyjaśnia Krzysztof Gadowski - Tu na Śląsku wydobywa się najwięcej węgla, a przecież energetyka w Polsce w około 90 proc. opiera się na tym surowcu. Niewątpliwie pakiet energetyczno-klimatyczny miałby duże, negatywne oddziaływanie na polski przemysł energetyczny.
Krzysztof Gadowski przypomina, że rząd polski zawetował zaostrzenie przepisu o emisji dwutlenku węgla. Waldemar Pawlak i Marcin Korolec, ministrowie gospodarki i środowiska, uzasadniając polskie veto przypomnieli, że UE odpowiada tylko za około 10 proc. emisji dwutlenku węgla na świecie, a z przyjęciem pakietu zaostrzającego redukcję emisji po 2020 roku, trzeba poczekać do czasu podpisania światowego porozumienia przez największych emitentów CO2.
Do zawieszenia pakietu może obecnie doprowadzić jedynie Inicjatywa Obywatelska, która jest instrumentem do bezpośredniego komunikowania się oraz przekazywania oczekiwań każdego członka Unii Europejskiej, przyjętym w rozporządzeniu przez Parlament Europejski i Radę w lutym 2011 roku.
8 sierpnia 2012 roku Komisja Europejska, po spełnieniu wszystkich warunków, zarejestrowała Inicjatywę pod nazwą "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej".
Na zebranie miliona podpisów, koniecznych do zawieszenia pakietu, organizatorzy mają rok od dnia, w którym zarejestrowana została inicjatywa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.