PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
5 grudnia 2011 06:00 : : autor: Red - nettg.pl 5,245 odsłon

Katowice: 30. rocznica 13 grudnia w szczegółach

W tym czasie wychodziły tylko dwie gazety: Trybuna Ludu oraz Żołnierz Wolności...
fot: ARC

To stolica województwa śląskiego będzie miejscem centralnych obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nieprzypadkowo. Katowice to miasto uświęcone życiem i krwią górników kopalni Wujek strajkujących w grudniu 1981 roku. Przedstawiamy szczegółowy plan rocznicowych obchodów, jaki Krajowy Komitet Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981 przekazał portalowi nettg.pl.

Komitet w komunikacie napisał:
"Od tych dramatycznych dni minęło 30 lat. Dziś trzeba godzić różne wizje tego, jak powinniśmy czcić wydarzenia grudnia 1981 roku. Łączy nas jedno - pamiętamy stan wojenny. Widzieliśmy go na własne oczy, poczuliśmy na własnej skórze. A teraz chcemy to pokazać wszystkim pokoleniom Polaków. Dlatego przygotowaliśmy tak różnorodne obchody.
Proponujemy szeroką ofertę wydarzeń mających upamiętnić czas grudnia 81 roku. Obchody obejmują zarówno wrześniowy konkurs historyczny dla młodzieży, pokazy filmów, promocje książek dotyczących tego, co działo się po 13 grudnia 1981 roku, jak i wielki test z historii zorganizowany przez telewizję publiczną w Katowicach, konferencje historyczne i widowiska plenerowe. Bliżej chcemy jednak przedstawić kilka wydarzeń o randze szczególnej..."

W teatrze i na rynku
12 grudnia w Teatrze Śląskim odbędzie się koncert dla zaproszonych gości, w którym wystąpią m. in. Jan Pietrzak, Dominika Świątek i Andrzej Kołakowski. Pieśni obozowe z Zabrza Zaborza wykona Mirosław Kańtor. Koncert poprowadzi dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego oddziału IPN. Co prawda impreza ma charakter zamknięty, jednakże Komitet planuje transmisję tego wydarzenia na telebimie ustawionym przed teatrem.

Najbardziej niezwykłe w tych obchodach będzie to, co się wydarzy po koncercie w Teatrze Śląskim. O północy na katowickim Rynku, na schodach Teatru, zostanie odczytana lista ok. 3300 nazwisk osób represjonowanych, uwięzionych, zabitych w stanie wojennym w obecnym województwie śląskim.

- Chcemy ludziom uzmysłowić, jaka była skala represji. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie pokazać jej w pełni: na samym tylko Śląsku z pracy zwolniono wtedy dziesiątki tysięcy osób. A przecież ciągle jeszcze nie mamy na ten temat pełnej wiedzy - wyjaśnia Przemysław Miśkiewicz, sekretarz Komitetu. - Przed Teatrem Śląskim w Katowicach, na specjalnie zorganizowanej wystawie, pokazane zostaną najistotniejsze i najstraszniejsze zdarzenia ze stanu wojennego.


W kinie studyjnym

W kinie Światowid w Katowicach, w tym samym czasie, będzie "Godzina milicyjna" - przegląd filmów związanych ze stanem wojennym. Między godziną 22.30 a 4.00 , z 12 na 13 grudnia, pokazane zostaną filmy: Choinka strachu, Wigilia 81, Ostatni prom, Stan wewnętrzny, Chce mi się wyć. Punktualnie o północy pokazany będzie dokument: "Zbrodniarz obwieszcza - archiwalne przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego".

W archikatedrze
13 grudnia, o godzinie 17 30 odbędzie się w Archikatedrze Chrystusa Króla uroczysty koncert NOSPR wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej i Chórem Camerata Silesia. W programie III symfonia Ludviga van Beethovena i "Exodus" Wojciecha Kilara. Po koncercie odprawiona zostania msza święta koncelebrowana w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym.


Pod ziemią w Guido

14 grudnia w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Komitet zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem uczestników strajków - Strajki grudniowe 1981 roku w województwie katowickim. Geneza. Przebieg. Konsekwencje. Refleksje uczestników". Natomiast 15 grudnia organizator obchodów zaprasza na konferencję "Internowani i uwięzieni w stanie wojennym 1981-1983" do zabytkowej kopalni Guido, 320 metrów pod ziemię.

Finał pod Wujkiem
Finał obchodów zaistnieje 16 grudnia przed kopalnią Wujek. Na ogromnej scenie wystawiony będzie dramat w dziesięciu częściach, stanowiących spójną całość. Część kompozycji specjalnie na tę okazję napisał Janusz Yanina Iwański. Usłyszymy też na nowo zaaranżowaną piosenkę do wiersza Mieczysława Jastruna "Górnicy", wcześniej wykonywaną przez Jacka Kaczmarskiego oraz rockową wersję "Idą pancry na Wujek" zespołu De Press. Wystąpią także Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz oraz zespół Luxtorpeda.

- Przygotowaliśmy multimedialne widowisko jakiego jeszcze w Polsce nie było. Równie ważne będą w nim: dźwięk, obraz i światło. Wykorzystamy ogromny ekran o rozmiarach 18 na 8 metrów, dzięki któremu muzyce towarzyszyć będą niezwykle efektowne wizualizacje oraz światło. To najlepsze i najnowsze światła w Polsce, dzięki nim w sposób bardzo nowatorski, pokażemy kopalnię Wujek i jej otoczenie - poleca Przemysław Miśkiewicz. - Dzięki specjalnie przygotowanym wizualizacjom opowiemy najnowszą historię Polski ze szczególnym uwzględnieniem tragedii Wujka.

Wizualizacje składają się z kilku elementów: zdjęć i fragmentów telewizyjnych archiwaliów. Organizatorzy rocznicowych obchodów przejrzeli kilkanaście tysięcy fotografii ze zbiorów IPN, agencji fotograficznych i zbiorów prywatnych, fragmentów dokumentów archiwalnych oraz fabularyzowanych inscenizacji nakręconych specjalnie na potrzeby naszego widowiska (w rekonstrukcji wydarzeń z 15 i 16 grudnia uczestniczyło blisko 100 statystów). Inscenizacje pokażą między innymi: symboliczny początek strajku, czyli aresztowanie przywódcy kopalnianej solidarności Jana Ludwiczaka, udzielenie przez księdza Henryka Bolczyka absolucji generalnej strajkującym, atak ZOMO na strajkujących i w alegoryczny sposób śmierć dziewięciu górników. Całość zwieńczy rozświetlony "wujkowy" krzyż symbolizujący ostateczne zwycięstwo.


Koncert dla wolności

Następnego dnia, w katowickim Spodku - koncert - "Droga do Wolności". Wystąpią m.in. Habakuk, Lombard, Maciej Maleńczuk, T-Love, Luxtorpeda.

Radosna impreza na obchody stany wojennego - co będziemy świętować? Będziemy cieszyć się z odzyskania niepodległości, nie zapominając o tych, którzy przyczynili się do upadku komunizmu, tych którzy oddali życie za naszą wolność. Warto tutaj zacytować Wojciecha Kilara, który specjalnie z okazji obchodów 30. rocznicy stanu wojennego powiedział:

- Kiedy dowiedziałem się o kopalni Wujek zrozumiałem, co znaczy stan wojenny. Zrozumiałem: posunęli się tak daleko, że to oznacza koniec komunizmu. Myśląc o stanie wojennym, myślę o górnikach z kopalni Wujek. I nie waham się powiedzieć, że myślę o nich w jakichś kategoriach świętości. Ich ofierze zawdzięczamy definitywny koniec komunizmu.


Czas na refleksje

Po imprezie w Spodku, po koncertach i zabawie odbędą się organizowane przez regionalną Solidarność obchody wydarzeń w kopalniach Ziemowit, Piast i w Hucie Katowice, w których strajki grudnia 1981 r. trwały najdłużej (w kopalni Piast najdłuższy polityczny strajk pod ziemią w historii Europy zakończył się 28 grudnia).

- Dziś, gdy historia bywa relatywizowana, niewygodne fakty rozmazywane i retuszowane, a zbrodniarze komunistyczni pozostają bezkarni, chcemy pokazać, że zaledwie trzydzieści lat temu, trzeba było walczyć o niepodległość. O takiej wolności, jak ta wydarta zaborcom w 1918 roku, w 1981 roku Rodacy mogli tylko marzyć. A w Grudniu 81 za te marzenia musieli drogo zapłacić - podsumowuje Przemysław Miśkiewicz. - Dla nas nie ma szarości, wszystko jest albo czarne, albo białe. 13 grudnia 1981 roku Polacy zostali oszukani, byli bici, niektórzy zginęli, a winę za to ponoszą generał Jaruzelski, generał Kiszczak, Jerzy Urban i inni. Pokażemy ich i wymienimy z imienia i nazwiska…


Pobierze wypowiedzi (pliki mp3):

ks.Henryk  Bolczyk o wprowadzeniu stanu wojennego,

Andrzej Rozpłochowski o wprowadzeniu stanu wojennego
 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • VLIDJ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Rocznica katastrofy w Czarnobylu. Górnicy mieli uratować świat
26 kwietnia 2024
41,738 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]