Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnicy oddają krew i osocze
28 grudnia 2020
Nowa inwestycja w PGG działa pełną parą
28 grudnia 2020
W Betlejem za dni Heroda
24 grudnia 2020
Uczczono pamięć górników z Wujka
16 grudnia 2020
Centrum przesiadkowe Brynów już otwarte
8 grudnia 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
28 listopada 2020 Trybuna Górnicza Materiały prasowe

Kompleksy PGE GiEK Bełchatów i Turów wpływają na kształt i funkcjonowanie małych ojczyzn

W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw (na zdjęciu PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów)
fot: Materiały prasowe

Górniczo-energetyczne zagłębia spółki PGE GiEK – Bełchatów i Turów zajmują ważną pozycję na energetycznej mapie Polski. Pierwszy kompleks, usytuowany w centrum Polski, tworzą Kopalnia i Elektrownia Bełchatów. W drugim, zlokalizowanym na zbiegu granic trzech państw – Niemiec, Czech i Polski, funkcjonują Kopalnia i Elektrownia Turów. Obok miejsc pracy PGE GiEK stworzyła tam model wsparcia dla społeczności lokalnych, wpływając na zrównoważony rozwój regionów, w których prowadzi swoją działalność.

Każdego roku spółka realizuje szereg działań na rzecz lokalnej społeczności we wszystkich swoich lokalizacjach i przeznacza na ten cel ogromne środki finansowe.  

Ten rok jest wyjątkowy
– Tylko przez dwa ostatnie lata w lokalizacji bełchatowskiej przeznaczyliśmy ponad 1 mln 600 tys. zł na wsparcie lokalnych potrzeb. Ten rok jest wyjątkowy, bo naszą pomoc skierowaliśmy także na walkę z epidemią COVID-19. W ramach tej pomocy w województwie łódzkim wsparliśmy kilkanaście rekomendowanych przez Elektrownię i Kopalnię Bełchatów projektów, w tym zakup środków ochrony indywidualnej dla działających w powiecie bełchatowskim Domów Pomocy Społecznej oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie czy szpitala WAM w Łodzi – wymienia Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Z kolei na Dolnym Śląsku PGE GiEK wsparła kilkanaście rekomendowanych przez Elektrownię i Kopalnię Turów projektów, w tym zakup środków ochrony indywidualnej dla działających w powiecie zgorzeleckim Domów Pomocy Społecznej oraz zakup specjalistycznego sprzętu dla Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. 

W trudnych czasach nie zapomnieli o wsparciu
We współpracy z PGE, Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Zdrowia zostały również przekazane darowizny dla działających w otoczeniu Elektrowni i Kopalni Turów zespołów opieki zdrowotnej – Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu oraz 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu.

PGE GiEK podejmuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i prowadzi politykę udzielania wsparcia w różnych obszarach. Wspiera programy i inicjatywy podejmowane przez różnego rodzaju instytucje, organizacje pozarządowe czy ośrodki pomocy społecznej. Angażuje się również w działania z obszaru szkolnictwa, promocji kultury, integracji społeczności lokalnych, a także promocji zdrowia. W zeszłym roku, z inicjatywy PGE GiEK, przy współpracy z Fundacją PGE oraz 26 placówkami pomocy społecznej, ufundowanych zostało kilkaset tornistrów ze szkolnymi wyprawkami dla dzieci z województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Od początku trwania akcji „Energetyczny tornister” PGE GiEK wyposażyła ponad 15 tysięcy dzieci w szkolne wyprawki.

– Wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną aktywnie wspieramy też lokalne projekty sponsoringowe. Tylko w bieżącym i poprzednim roku przeznaczyliśmy na ich realizację w lokalizacji bełchatowskiej blisko 10 mln zł na wsparcie rozwoju amatorskiego i zawodowego sportu w regionie, w tym m.in. siatkarskiego klubu PGE Skra Bełchatów – mówi prezes PGE GiEK.

PGE GiEK wsparła w walce z epidemią Covid-19 m.in. kilkanaście projektów rekomendowanych przez Elektrownię (na zdjęciu) i Kopalnię Turów. Zdj. Materiały prasowe

Gwarancje wytwarzania energii elektrycznej i stabilność zatrudnienia pracowników spółka umiejętnie łączy z dbałością o otoczenie społeczne, nie zapominając o dbałości o środowisko. Na terenie funkcjonowania kompleksów górniczo-energetycznych angażuje się we wsparcie wielu programów i inicjatyw, w tym m.in. akcji Lasy Pełne Energii, realizowanej corocznie we współpracy z Fundacją PGE, młodzieżą szkolną oraz nadleśnictwami.

– W trosce o zachowanie równowagi naturalnej wykorzystujemy wiele rozwiązań, które pozwalają nam ograniczyć negatywny wpływ na przyrodę, zapewniając zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki. Za przykład niech posłużą choćby nasze kopalnie, które zrekultywowały już blisko 6 tysięcy ha terenów pogórniczych, na których łącznie posadziły blisko 47 milionów drzew. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe krajobrazy i ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością, a góra Kamieńsk i zwałowisko zewnętrzne turoszowskiej kopalni są tego doskonałymi przykładami – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska. 

Zyskają regiony
Wraz z ogłoszeniem nowej Strategii Grupy PGE, która planuje dojście do neutralności klimatycznej w 2050 r., zostały stworzone plany dotyczące transformacji regionów. PGE GiEK rozpoczęła już przygotowania do transformacji energetycznej regionu zgorzeleckiego poprzez powołanie roboczego zespołu ds. transformacji Kompleksu Turów oraz aktywizację działań Południowo-Zachodniego Klastra Energii, który będzie pracował nad założeniami programu transformacji regionu w najbliższych dwóch dekadach, a także zajmie się przekwalifikowaniem i kształceniem pracowników dla nowych gałęzi gospodarki. – Podjęta współpraca przyczyni się do uzyskania efektywności ekonomicznej, poprawy stanu środowiska, w tym w szczególności jakości powietrza oraz rozwoju regionu z wykorzystaniem lokalnie dostępnych zasobów energetycznych – zaznacza Wioletta Czemiel-Grzybowska. PGE GiEK jest jednym z partnerów Klastra. 

Wyraz odpowiedzialności
Także zespół ds. transformacji regionu Bełchatów pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami. Planowane są do realizacji projekty o szacunkowej wartości około 2,5 mld zł. – Nowa Strategia Grupy PGE pozwoli na kontrolowane rozłożenie procesu dekarbonizacji w czasie i w sposób niezagrażający miejscom pracy w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego, a jednostki wytwórcze PGE GiEK w okresie przejściowym odegrają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii – zapewnia prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Działania i plany dotyczące transformacji to wyraz odpowiedzialności w stosunku do regionów, które będą musiały przejść proces zmian. PGE GiEK potwierdza, że tak jak dotychczas, swoją działalność będzie prowadziła w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, którego niezmiennymi elementami pozostają budowanie wartości firmy, stabilność zatrudnienia pracowników i dbałość o otoczenie społeczne i środowisko naturalne. 

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jest jedną ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw: Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Elektrownia Rybnik, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.

Przedsiębiorstwo jest największym producentem węgla brunatnego, którego wydobycie stanowi 87 proc. w skali kraju, a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywając w niektórych miesiącach ponad 31 proc. zapotrzebowania krajowego systemu elektroenergetycznego, dostarczając do niego niemal 50 tys. GWh energii elektrycznej rocznie. W 2019 r. oddziały PGE GiEK dostarczyły na rynki lokalne 5,32 mln GJ ciepła.

 

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • YIWCQ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jedyne daty zamknięcia kopalń to te z porozumienia
13 stycznia 2021
13088
Górnik dostanie odprawę
15 stycznia 2021
10539
Górnicy otrzymają odprawy, ich wysokość będzie tematem rozmów
14 stycznia 2021
7366
Młody górnik zmarł w drugim dniu pracy
11 stycznia 2021
6709
Brutalna prawda o górniczej rzeczywistości
13 stycznia 2021
5737
Jestem rozczarowany tym, co przygotowała strona rządowa
11 stycznia 2021
4614
Czekamy na odpowiedź, gdzie ulokować węgiel?
11 stycznia 2021
4161
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu