Górnictwo podziemne w Polsce to nie tylko kopalnie węgla. W kopalniach głębinowych wydobywa się również m.in. rudy miedzi, rudy cynku i ołowiu oraz sól.
Jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego, w Polsce działają 3 podziemne kopalnie, które wydobywają rudy miedzi. Chodzi o należące do KGHM Polska Miedź Zakłady Górnicze: Lubin, Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice, które według danych WUG wraz z końcem minionego roku zatrudniały 12 180 osób i wyprodukowały 13 438,3 tys. t rudy miedzi.
Górnictwo miedziowe jest bardzo zyskowną branżą. KGHM, będąc jednym z największych producentów miedzi i srebra, jest równocześnie jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa. Dla przykładu tylko w minionym roku cały koncern miedziowy wypracował 1,421 mld zł zysku netto, a w 2018 r. było to 1,66 mld zł.
Dobra kondycja spółki jest związana z ogromnym zapotrzebowaniem przemysłu na miedź. Wg danych przywołanych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie, po żelazie i aluminium. Wynika to z jej wyjątkowych właściwości fizycznych – plastyczności i ciągliwości, które umożliwiają formowanie jej w dowolne kształty. Miedź jest również wykorzystywana w stopach cynku i cyny, z którymi tworzy odpowiednio mosiądz i brąz. Stopy te są trwalsze od czystej miedzi i zachowują jej właściwości. Miedź ze względu na swoją znakomitą przewodność elektryczną oraz cieplną jest wykorzystywana: w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w sektorze elektrycznym i energetycznym (elektrownie wiatrowe, transformatory i generatory elektryczne), w telekomunikacji (przewody, złącza komputerowe), w przemyśle motoryzacyjnym oraz w mennictwie. Oprócz tego z rudy miedzi w hutach KGHM produkuje się również m.in. srebro (KGHM jest drugim producentem tego metalu na świecie), molibden i selen techniczny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.