Z inicjatywy prof. dr. hab. inż. Franciszka Plewy, dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w gmachu uczelni zostało podpisane 9 listopada br. porozumienie o współpracy pomiędzy uczelnią a Jastrzębską Spółką Węglową. Celem zawartej umowy jest rozwój wzajemnej współpracy w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczych oraz zatrudniania absolwentów Wydziału w zakładach JSW.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z największych pracodawców w naszym regionie. W jej skład wchodzi obecnie pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jastrzębie-Bzie, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy, oraz Zakład Wsparcia Produkcji. Do ważniejszych spółek powiązanych kapitałowo z JSW SA należą: JSW Koks, JSW Innowacje, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, Jastrzębska Spółka Kolejowa, JSW IT Systems oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji. W 2019 r. zakłady wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW wyprodukowały 14,8 mln t węgla oraz 3,2 mln t koksu. Kopalnie JSW posiadają łącznie ok. 6,7 mld t zasobów bilansowych węgla, w tym 1 mld t zasobów operatywnych tego surowca. Grupa zamierza powiększać bazę zasobów operatywnych, co umożliwi utrzymanie mocnej pozycji na międzynarodowych rynkach przez okres następnych kilkudziesięciu lat.
Warto wspomnieć, że węgiel koksowy, którego JSW jest największym producentem w Unii Europejskiej, został wpisany na unijną listę surowców strategicznych. Taka pozycja jest gwarancją stabilnego zatrudnienia. To niezwykle istotne dla absolwentów Politechniki Śląskiej, wchodzących na rynek pracy.
Sygnatariuszem porozumienia ze strony uczelni był rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, który podkreślił znaczenie tej umowy dla przyszłości Politechniki Śląskiej.
– Otwiera się droga do współpracy nie tylko, jeżeli chodzi o rozwój kształcenia i zatrudniania absolwentów, ale przede wszystkim na prowadzenie wspólnych projektów i rozwijanie nowych technologii – powiedział.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.