Prace zabezpieczające, likwidacyjne czy odwadniające w kopalniach soli Bochnia i Wieliczka, dawnej kopalni siarki Machów i podziemnych częściach muzeum górniczego w Zabrzu przez kolejne 7 lat będą finansowane z budżetu państwa - przewiduje projekt, zaakceptowany w czwartek, 26 listopada, przez komisję sejmową.
Na forum Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło się w czwartek pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. W głosowaniu, projekt - z niewielkimi poprawkami, głównie legislacyjnymi - poparło 26 członków komisji, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Drugie i trzecie czytanie projektu zaplanowano w Sejmie na piątkowe popołudnie. Sprawozdawcą projektu będzie b. minister energii poseł Krzysztof Tchórzewski.
- Celem tego projektu jest wydłużenie do 31 grudnia 2027 roku możliwości udzielania dotacji z budżetu państwa (dla wymienionych w ustawie podmiotów - red.). Na bazie przepisów, które dzisiaj obowiązują (...), te dotacje mogą być przekazywane do 31 grudnia 2020 roku, natomiast bez wsparcia ze strony budżetu państwa nie jest tam możliwa realizacja prac, które są niezbędne - tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
- Są to prace likwidacyjno-zabezpieczeniowe w kopalniach zabytkowych, ale także prace odwadniające w likwidowanych kopalniach siarki czy rud cynku i ołowiu. Aby te podmioty mogły dalej otrzymywać wsparcie ze strony państwa i prowadzić swoją likwidację, powinniśmy przedłużyć finansowanie tych zadań na kolejne lata - dodał wiceminister, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.