Do zakładania utrzymujących wilgoć łąk kwietnych zachęca władze i mieszkańców swoich 41 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać jesienią - do wystąpienia pierwszych przymrozków, albo wiosną.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja, mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu, skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest zagospodarowanie przestrzenne.
Metropolia od wielu miesięcy angażuje się w przedsięwzięcia związane z ładem przestrzennym i ochroną środowiska. W ub. roku ukierunkowała swój fundusz, mający służyć zmniejszaniu nierówności między poszczególnymi gminami członkowskimi, na działania związane z oszczędnością energii i ograniczaniem niskiej emisji.
W kontekście m.in. wiosennej suszy jej władze m.in. sugerowały zrezygnowanie bądź ograniczenie do minimum koszenia miejskich trawników. We wtorek rozpoczęły natomiast rozciągnięty na dni od 10 do 14 listopada cykl warsztatów w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich, których efektem będzie wysianie łąk. Powinny one zakwitnąć wiosną przyszłego roku.
Jak wyjaśniła cytowana w informacji prasowej GZM szefowa departamentu infrastruktury i środowiska urzędu metropolitalnego Blanka Romanowska, rozpoczęty w ten sposób pilotażowo program Metropolitalne Łąki Kwietne będzie promował rozwój sieci zielonych przestrzeni publicznych w Metropolii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.