Od Indii po Chile i Słowenię – niemal pięć tysięcy osób z całego świata śledziło 21. Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną KOMTECH-IMTech, która odbyła się dniach od 4 do 6 listopada. W ciągu trzech dni konferencji odbyło się 12 sesji tematycznych, podczas których zaprezentowano prawie 50 referatów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również dwie debaty dotyczące przyszłości górnictwa - informuje biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Konferencja KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania i technologie, czyli szanse i nadzieje dla branży – to tematy trzydniowej konferencji, która odbyła się w formule on line.
– Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. – W tych trudnych czasach zorganizowanie konferencji było nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że nasz wysiłek nie poszedł na marne, bo naszym poczynaniom przyglądało się prawie pięć tysięcy osób. Udało się nam wzbudzić dyskusję o przyszłości polskiego górnictwa. Wszyscy – spółki węglowe, przedsiębiorcy okołogórniczy, instytuty naukowe – jesteśmy przecież zainteresowani rozwojem bezpiecznego, nowoczesnego i efektywnego polskiego górnictwa – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Pytań do prelegentów nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa. – Patrząc po statystykach i po dużej liczbie pytań, jestem naprawdę zaskoczony, bo sądziłem, że formuła konferencji on line nie będzie tak atrakcyjna jak konferencja stacjonarna, okazała się jednak bardzo atrakcyjna – komentuje prof. Prostański.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.