Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Sześć lat temu metan zabił pięciu górników
6 października 2020
Ruch Knurów zwiększy produkcję węgla koksowego
29 września 2020
Górnictwo będzie z nami zawsze
18 września 2020
Górnicy w Czechach obchodzili swoje święto
7 września 2020
Sytuacja górnictwa nie jest łatwa
4 września 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
29 września 2020 Prezentacja

Jak dbać o majątek i wierzytelności firmy w dobie pandemii

Dbałość o majątek i wierzytelności to w normalnych warunkach nie lada wyzwanie, a co dopiero podczas takich zawirowań gospodarczych, jakie wniosła w ostatnim czasie pandemia
fot: Pixabay

Każda firma do poprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej polityki finansowej. Płynność pieniężna jest tutaj podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, aby przedsiębiorstwo mogło poprawnie funkcjonować. Jednak dbałość o majątek i wierzytelności to w normalnych warunkach nie lada wyzwanie, a co dopiero podczas takich zawirowań gospodarczych, jakie wniosła w ostatnim czasie pandemia. Jak radzić sobie z problemami finansowymi w dobie pandemii? Jakie środki podjąć i czego się wystrzegać? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o utrzymaniu płynności finansowej w firmie w czasie wielkiego kryzysu.

Ubezpieczenie należności

Jedną z najczęstszych przyczyn wszelkich zatorów płatniczych jest problem z uregulowaniem należności przez naszych wierzycieli. Jest to spory kłopot, gdyż w momencie, kiedy my, jako właściciel przedsiębiorstwa, nie otrzymamy od naszych klientów należytej zapłaty za towary i usługi, które im świadczyliśmy, nie jesteśmy w stanie uregulować własnych wierzytelności.

Ten problem w szczególności nasilił się w dobie pandemii, kiedy to spora część firm była zmuszona zawiesić swoją działalność lub w najgorszych przypadkach nawet ją zamknąć. Wielu klientów po prostu nie zapłaciło swoim wierzycielom i pociągnęło to za sobą naprawdę ogromny łańcuch problemów finansowych. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to sytuacja bez wyjścia. W tym momencie idealnie sprawdzi się ubezpieczenie należności zarówno krajowych, jak również zagranicznych. Nie tyle jest to zabezpieczenie majątku dłużnika, co ubezpieczenie na wypadek, gdyby on nam nie zapłacił.

Można tego dokonać przy pomocy firm, które świadczą tego typu usługi. Ubezpieczenie należności polega na tak zwanym kredycie kupieckim. My, jako właściciel firmy, dostarczamy odpowiedniej agencji wszelkich informacji o naszych kontrahentach, a ona przeprowadza jego identyfikację i na tej podstawie określa stawkę, na którą gwarantuje ubezpieczenie potencjalnych, nieuregulowanych wierzytelności tegoż dłużnika. Bez wątpienia jest to dobry sposób na zabezpieczenie się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, a co ważniejsze - pieniądze zostaną nam wypłacone od razu bez zbędnego postępowania, egzekucji długów wierzyciela czy poprzez sąd. To indywidualna sprawa firmy ubezpieczeniowej. Więcej o ubezpieczeniu należności można znaleźć tutaj.

Nowe kanały sprzedaży

Zastanawiając się, jak poprawić stan majątku firmy i spłacić wszystkie wierzytelności na dany okres rozliczeniowy, warto wziąć pod uwagę rozwinięcie biznesu o nowe sposoby komunikacji z klientami. Podczas pandemii dobrą opcją z pewnością będzie rozpoczęcie lub kontynuacja działalności w Internecie. Obecnie można w nim nabyć praktycznie wszystko. Wystarczy wpisać interesujące zapytanie, a już dostajemy setki propozycji. Dobrym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w usługi e-commerce i wypromowanie własnej marki w Internecie. Przyniesie to zysk nie tylko podczas pandemii, ale także pozytywnie przełoży się to na kolejne lata działalności firmy.

 

Zastanawiając się, jak poprawić stan majątku firmy i spłacić wszystkie wierzytelności na dany okres rozliczeniowy, warto wziąć pod uwagę rozwinięcie biznesu o nowe sposoby komunikacji z klientami. Zdj. Pixabay

Redukcja kosztów

Aby zachować nienaruszony majątek firmy i utrzymać wszystkie nieruchomości oraz nie popaść w długi, warto zastanowić się również nad sposobami obniżenia kosztów utrzymania firmy. Jak wiemy, podczas Covid-19 otwarto wiele dróg pomocy przedsiębiorcom. Według prawa, jedną z takich opcji jest na przykład ubieganie się o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie stawki na raty. Jest to dość dobry sposób na opóźnienie wierzytelności w czasie.

Według prawa, osoby zarządzające firmą mają możliwość zwolnienia z przepisów tzw. złych długów. Oznacza to możliwość niewliczania do dochodu oraz nieodprowadzania podatku od kwot, których wierzyciel nie uregulował w terminie 90 dni, od daty na fakturze z okresu rozliczeniowego, w którym podatnik odczuł negatywne konsekwencje z powodu Covid-19. Według prawa, aby mieć do tego prawo, wierzyciel powinien ponieść straty w przychodach o ponad 50 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Dodatkowo mamy możliwość dofinansowania 50 proc. składek ZUS, jednak podstawą do tego jest zatrudnienie od 10 do 49 pracowników. Istnieje także możliwość odroczenia składek ZUS. Według prawa, przedsiębiorca ma również możliwość ubiegania się o liczne dofinansowania do wynagrodzeń, podatków czy dla pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. To także dobry sposób na utrzymanie standardów majątku firmy.

Dokapitalizowanie

Jednym z najbardziej znanych sposobów na zachowanie majątku i nieruchomości firmy jest jej dokapitalizowanie. Najczęściej wykonuje się je poprzez wkład osoby bezpośrednio zarządzającej przedsiębiorstwem lub grupy osób. A zatem chodzi po prostu o wkład własny. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na takie wydatki jako prywatna osoba, dlatego to bardzo rzadko stosowany sposób.

Oczywiście można także postarać się o zasilenie majątku przez zewnętrznych kontrahentów. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale także może wnieść wiele dobrego do naszej firmy, jak chociażby nowe technologie i dodatkową wiedzę.

W ostateczności, aby nie dopuścić do przejęcia majątku dłużnika - czyli naszego, przez sąd oraz uniknąć postępowania upadłościowego, egzekucji czy podziału majątku firmy, można ubiegać się o pożyczkę czy dofinansowanie z banku. Jednak przy tej opcji musimy być bardzo ostrożni, by nie popaść w jeszcze większe długi.

Postaw na wiarygodność

Aby uniknąć niemiłej sytuacji, jaką jest niewypłacalność dłużnika, warto przed rozpoczęciem współpracy sprawdzić jego wiarygodność. Jest to bardzo ważny krok, gdyż dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy współpraca będzie dla nas korzystna oraz nie doprowadzi nas do niemiłych sytuacji, w których będziemy musieli czekać na swoją wierzytelność, a nawet egzekwować ją w drodze postępowania prawnego, przez sąd czy podczas egzekucji majątku dłużnika.

Aby uniknąć niemiłej sytuacji, jaką jest niewypłacalność dłużnika, warto przed rozpoczęciem współpracy sprawdzić jego wiarygodność. Zdj. Pixabay

Postępowanie restrukturyzacyjne

W momencie kiedy zorientujemy się, że możemy mieć problem z wypłacaniem wierzytelności, warto zastanowić się nad wnioskiem o postępowanie restrukturyzacyjne, a zatem jest to ustawa z dnia 15 maja 2015 roku, która jest stosowana właśnie w sytuacjach niewypłacalności. Stosuje się ją w celu uniknięcia postępowania upadłościowego. Art.2 stanowi, że można wprowadzić ją poprzez:

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu (art. 210-226) - dłużnik sam wybiera nadzorcę układu, tworzy propozycję układu i zbiera głosy od wierzycieli w celu porozumienia. Ta opcja jest stosowana, gdy kwota, która nie jest wypłacona, nie przekracza 15 proc. ogólnej sumy wierzytelności.
  • Przyspieszone postępowanie układowe (art. 227-264) - wszystko przebiega na podobnych warunkach jak w postępowaniu o zatwierdzenie układu - jednak tutaj wierzyciel nie ma obowiązku samodzielnego opracowania układu. Stosowane, gdy wierzytelność nie przekracza 15 proc. ogólnej sumy. Wybierane najczęściej, gdy wierzyciel potrzebuje szybkiej ochrony sądowej.
  • Postępowanie układowe (art. 265-282) - stosowane, gdy wierzytelność przekracza 15 proc. ogólnej sumy do zapłaty. W tym wypadku postępowanie trwa nawet kilka miesięcy.
  • Postępowanie sanacyjne (art. 283-323) - w tym wypadku wierzyciel nie tylko odracza termin płatności, ale dłużnik także podlega nadzorowi ze strony wierzyciela oraz ma możliwość poprawy sytuacji majątku firmowego poprzez prowadzenie działań sanacyjnych. Jest to najbardziej rygorystyczne postępowanie.

Regulowanie wierzytelności w terminie to bardzo istotna sprawa - zarówno dla nas jako wierzyciela, jak i jako dłużnika. Wierzytelność, którą powinniśmy dostać od naszych klientów, niespłacana często narusza stan majątku i prowadzi nas do bardzo licznych kłopotów finansowych, szczególnie podczas pandemii, gdzie wszystko stało się nad wyraz trudne. Z kolei niewypłacalność w stosunku co do naszego wierzyciela przysparza mu wiele problemów, a często oznacza postępowanie sądowe oraz wiele nieprzyjemności i dla nas. Warto więc zadbać o dobrą politykę zarządzania wierzytelnościami i majątkiem firmy.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • HJKLN
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Bytomscy górnicy wybierają ścianę kolosa
27 października 2020
4375
Kiedy w gminie Radków ruszy kopalnia węgla?
25 października 2020
3451
Chcą usiąść przy węglowym stole
24 października 2020
3255
Znaczny wzrost zakażeń w PGG - ponad 40 nowych przypadków
27 października 2020
2445
Surowe oblicze natury
24 października 2020
2049
Czternaście nowych zakażeń w kopalniach PGG
23 października 2020
2023
Cała surówka z dąbrowskiej huty
24 października 2020
1878
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu