Transformacja cyfrowa i zielona rewolucja – trendy, których aktualność potwierdził i podkreślił kryzys – ukształtują przyszłość Europy. To jeden z wniosków, do których doszli przedstawiciele świata biznesu, polityki i nauki podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oraz 5. European Tech and Start-up Days. Wydarzenia zostały zorganizowane w formule hybrydowej – stacjonarnie i online. Podczas XII EEC i 5. European Tech and Start-up Days Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło 3,5 tys. gości – czytamy w informacji prasowej.
– Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie tej skali zorganizowaliśmy w sposób bezpieczny, pozwalający na komfortowy stacjonarny udział z zachowaniem dystansu społecznego, jednocześnie wszystkie debaty udostępniliśmy online, dla każdego zainteresowanego – mówi Wojciech Kuśpik, organizator EEC.
XII EEC zainaugurowała debata pt.: Europa przyszłości. Paneliści wspólnie zastanawiali się, jak stawić czoła wyzwaniu, przed którymi stanął Stary Kontynent, czy obecnie sformułowane priorytety unijnej polityki są adekwatne do nowych wyzwań i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie - Next Generation UE – jest rzeczywiście solidnym planem gospodarczym.
- Wielkie projekty budowały siłę Unii. Było wśród nich rozszerzenie o nowe kraje, tak ważne i naturalne dla nas, ale wymagające wspólnej decyzji – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego rozpoczynając debatę.
– Koronawirus przysłużył się temu, by nadać rangę Zielonemu Ładowi. To obliczona na 30 lat, długo planowana strategia mająca ochronić planetę, ale także dać miejsca pracy i pchnąć nas na tory rozwoju. Koronawirus nie odsuwa odpowiedzialności za przyszłość Ziemi, lecz ją wyostrza. W bliskiej perspektywie europejskie ambicje mają wesprzeć programy Cyfrowa Europa oraz UE New Generation. Musimy wyprzedzić czas – apelował moderator.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.