Dezynfekcję miejskich ławek przy użyciu drona testowo przeprowadzili we wtorek na katowickim rynku przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli (GZM), w porozumieniu z władzami Katowic oraz katowicką firmą, dostawcą takich urządzeń.
Zrzeszająca 41 miast i gmin GZM jest zainteresowana rozwojem technologii dronowych m.in. w kontekście udziału w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów (CEDD), który pod patronatem resortu infrastruktury tworzą Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz właśnie GZM.
Celem CEDD jest przygotowanie wytycznych dla infrastruktury i przepisów dla komercyjnego wykorzystania dronów. Chodzi m.in. o umożliwienie w przyszłości poruszania się bezzałogowych statków powietrznych nad miastami w trybie automatycznym lub autonomicznym.
W części działań CEDD Metropolia współpracuje m.in. z katowicką firmą Spartaqs, która część dostarczanych przez nią urządzeń nazywa dronoidami. Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, za drony uważają prostsze urządzenia, kierowane ręcznie przez operatora. Dronoidami nazywają natomiast skomputeryzowane roboty, które niekoniecznie latają (mogą jeździć czy pływać), lecz wykonują swoje misje autonomicznie, bez udziału człowieka.
- Metropolia konsekwentnie testuje rozwiązania z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, które będą funkcjonować w przestrzeni powietrznej miast, świadcząc różnego rodzaju usługi. Jedną z możliwości może być dezynfekcja miejskiej infrastruktury przy użyciu latających robotów. Właśnie taką usługę testowano we wtorek przy Sztucznej Rawie na rynku w Katowicach - przekazał Michał Nowak z GZM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.