W czerwcu Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu w formule online częściowo wznowi zawieszone z powodu pandemii koronawirusa szkolenia ratownicze. Stacja, działająca obecnie w warunkach wzmocnionego reżimu sanitarnego, oferuje też wsparcie w profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń.
Centralna stacja w Bytomiu pełni wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa górniczego. Podlegają jej trzy okręgowe stacje ratownictwa: Jaworzno, Wodzisław Śląski i Bytom-Zabrze. Pełnią tam dyżury zastępy ratowników górniczych, którzy na co dzień są pracownikami poszczególnych kopalń. Ponad tydzień temu okazało się, że 5 z 13 dyżurujących tam ratowników, których macierzystym zakładem jest katowicka kopalnia Murcki-Staszic, jest zakażonych koronawirusem.
Po potwierdzeniu zakażenia cały zespół ratowniczy z kopalni Murcki-Staszic zakończył swój dyżur w OSRG Bytom-Zabrze i został objęty nadzorem służb sanitarnych. Zgodnie z harmonogramem, kolejny dyżur w stacji miał rozpocząć zespół ratowników z bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary, jednak również tam rozprzestrzeniał się koronawirus. Dlatego szef CSRG zdecydował, że kolejna zmiana nie rozpocznie dyżuru, a zabezpieczenie kopalń będących pod nadzorem OSRG Bytom-Zabrze na tydzień przejęły pogotowia Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
We wtorek, 19 maja - jak poinformował PAP rzecznik CSRG Robert Wnorowski - okręgowa stacja Bytom-Zabrze mogła powrócić do dawnego rytmu dyżurów, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Dyżur w stacji objęła grupa ratowników ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Przedstawiciele CSRG oceniają, że śląskie kopalnie są obecnie w pełni zabezpieczone w zakresie ratownictwa - wszystkie stacje dostosowały działalność do warunków zagrożenia epidemicznego.
- Zawodowe, specjalistyczne zastępy ratownictwa górniczego, będące trzonem CSRG, zostały objęte reżimem sanitarnym polegającym m.in. na podzieleniu ratowników na trzy grupy, które nie mają ze sobą kontaktu. Wszystkie pomieszczenia po każdej zmianie dyżurujących zastępów są obligatoryjnie dezynfekowane i ozonowane. Konieczne prace wykonywane są z wykorzystaniem środków ochrony osobistej, w maskach i rękawiczkach ochronnych - podał rzecznik. Podobne rozwiązania wprowadzono w trzech okręgowych stacjach ratownictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.