Rada Europejskich Regulatorów Energetyki CEER zarekomendowała szereg rozwiązań do uwzględnienia przy wdrażaniu umów z ceną dynamiczną energii elektrycznej. Zaleca się m.in. bazowanie na cenach z rynku dnia następnego.
Jak poinformował w poniedziałek, 20 kwietnia, Urząd Regulacji Energetyki, wśród najważniejszych wytycznych CEER znalazła się propozycja wyznaczania formuł cenowych bazujących na cenach rynku dnia następnego. Jako drugą możliwość wskazano oparcie formuł na bieżących cenach hurtowych, jednak w myśl raportu CEER takie rozwiązanie byłoby mniej przejrzyste dla odbiorców końcowych.
Kolejną rekomendacją jest oparcie ofert cen dynamicznych na aktualnych danych pomiarowych, co oznacza, że ceny w danym czasie odpowiadają pomiarowi w czasie rzeczywistym u odbiorcy.
Dla przejrzystości informacji, w opinii CEER, dane na fakturach wystawianych odbiorcom posiadającym inteligentny licznik powinny być przedstawiane w taki sposób, aby zawierały zagregowane dane z danego okresu np. średnia cena z tygodnia. Dopiero na wniosek odbiorcy udostępniane byłyby szczegółowe dane. Sprzedawca powinien także udostępnić odbiorcy odpowiednie narzędzia informatyczne, tak aby odbiorca mógł nieodpłatnie sam pobierać bardziej szczegółowe dane do swoich potrzeb czy analiz.
Raport CEER wskazuje też organom regulacyjnym przyjęcie odpowiednich wskaźników pomocnych do monitorowania, np. wskaźnik porównania miedzy ofertą dynamiczną z typową ofertą na rynku energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.