Polska Grupa Górnicza, jako jedyny polski partner przemysłowy, wspólnie z instytutami badawczymi weźmie udział w kolejnej edycji największego europejskiego projektu geologicznego - Systemu Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL+. W jednej z kopalń Grupy znajdzie się poligon badawczy.
EPOS (European Plate Observing System - System Obserwacji Płyty Europejskiej) to największy projekt w dziedzinie infrastruktury badawczej służącej naukom o Ziemi, obejmujący sieci sejsmologiczne i geodezyjne oraz obserwacje satelitarne i grawimetryczne. Częścią tego zaplanowanego na wiele lat przedsięwzięcia jest wart ponad 50 mln zł projekt EPOS-PL+, finansowany w większości z funduszy unijnych.
W projekcie, którego nową, trzyletnią edycję zainaugurowano we wtorek w Katowicach, uczestniczą - obok największego krajowego producenta węgla - Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
W wymiarze międzynarodowym EPOS jest realizowany przez naukowców z 25 państw. Polska uczestniczy w nim od 2010 roku. W styczniu br. przedsięwzięcie znalazło się na liście strategicznych elementów tzw. Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej (PMIB). Budowana w ramach projektu polska infrastruktura jest ściśle związana z działaniami w innych krajach. Do 2040 r. EPOS ma zintegrować rozproszoną infrastrukturę badawczą w dziedzinie nauk o Ziemi w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Efektem ma być upowszechnienie i optymalizacja wyników prowadzonych w Europie badań w tej sferze.
W najnowszej edycji projektu, zaplanowanej na lata 2020-2023, w Polsce powstanie m.in. satelitarny bank danych oraz nowoczesna platforma IT do badań metodami sztucznej inteligencji, z użyciem sieci neuronowych i komputerów o olbrzymiej mocy obliczeniowej. W ramach EPOS-PL+ kupione będą m.in. supernowoczesne urządzenia do pomiarów drgań skorupy ziemskiej, podnoszące na światowy poziom funkcjonalność systemu, z którego skorzysta także górnicza sieć stacji sejsmologicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.