Ameryka Północna, stan Arizona, górzysty, pustynny teren, a w nim odkrywkowa kopalnia miedzi. Kopalnia Carlota to jeden z zagranicznych zakładów w całości należący do polskiej spółki. KGHM Polska Miedź kojarzy się głównie z zakładami Rudna, Lubin czy Polkowice-Sieroszowice. Miedziowy gigant prowadzi jednak sporo projektów w odległych zakątkach świata.
Spółka ogłosiła niedawno swoje plany na ten rok. Cały KGHM zamierza wyprodukować 563 tys. t miedzi elektrolitycznej, z czego 79 tys. t ma dostarczyć kopalnia Sierra Gorda w Chile, w której polska spółka ma 55 proc. udziałów.
Kopalnia położona jest na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, na wysokości około 1700 m n.p.m.
– Odkrywkowa kopalnia złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile jest dużym projektem górniczym z wieloletnią perspektywą – przekonuje biuro prasowe KGHM.
Od września 2011 projekt jest wspólnym przedsięwzięciem typu joint venture, obecnie kontrolowanym przez KGHM, Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation. Produkowany tam koncentrat miedzi jest przewożony m.in. do portu Antofagasta, a stamtąd wysyłany drogą morską do hut na świecie. Kopalnia posiada również potencjał eksploracyjny w sąsiadujących obszarach.
To jednak niejedyna kopalnia w strukturach KGHM położona w Chile. Również na pustyni Atacama znajduje się kopalnia odkrywkowa Franke, której 100-procentowym właścicielem jest polskie przedsiębiorstwo.
Wspomniana wcześniej Carlota to z kolei niejedyny zakład KGHM w USA. Kopalnia Robinson zlokalizowana w hrabstwie White Pine, w stanie Nevada, na średniej wysokości 2130 m n.p.m. obejmuje 3 duże wyrobiska: aktualnie eksploatowane Ruth oraz obszary, gdzie nie jest obecnie prowadzona działalność górnicza: Tripp-Veteran i Liberty. KGHM wydobywa tam surowce takie jak miedź, molibden i złoto.
Na tym samym kontynencie, a konkretnie w Kanadzie, znajduje się Zagłębie Sudbury, położone w środkowym Ontario, około 400 km na północ od Toronto. KGHM posiada tam szereg aktywów, w których wydobywa się rudę miedzi i niklu wraz z metalami szlachetnymi.
– Do najważniejszych z nich należy kopalnia podziemna McCreedy West, prowadząca obecnie eksploatację z wykorzystaniem upadowej – wyjaśnia spółka.
Całościowym właścicielem zakładu jest spółka zależna KGHM International – FNX Mining Company. Oprócz miedzi wydobywa się tam m.in. złoto, srebro i platynę.
KGHM prowadzi też za granicą tzw. projekty rozwojowe. W planach spółki jest budowa dwóch kolejnych kopalń w Kanadzie – odkrywkowej i podziemnej oraz instalacji SX-EW w celu przeróbki rudy tlenkowej z chilijskiej kopalni Sierra Gorda.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.