Śląska firma inżynierska Somar SA otrzymała grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój nowoczesnych technologii diagnostyki predykcyjnej, które znajdą zastosowanie m.in. w środowiskach zagrożonych wybuchem - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki Somar.
Katowickie przedsiębiorstwo jest jednym z nielicznych na świecie, które opracowały i produkują bezprzewodowe i zarazem iskrobezpieczne czujniki drgań i jednocześnie temperatury. Obserwując rosnące zainteresowanie monitorowaniem i diagnostyką urządzeń takich, jak przenośniki, suwnice, napędy czy wentylatory ze strony dotychczasowych klientów, m.in. Tauron Wytwarzanie, ArcelorMittal czy kopalnie i zakłady górnicze, w tym również KWK Bogdanka, spółka podjęła dalsze starania o wzbogacenie swojej oferty poprzez rozwój dotychczasowej gamy czujników i rozszerzenie możliwości oprogramowania w warstwie analitycznej.
Działania te zaowocowały opisaniem i zgłoszeniem wniosku projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą „Sprzętowo-programowy system diagnostyki i urządzeń bazujących na bezprzewodowej sieci czujników monitorujących oraz metodach inżynierii wiedzy i inteligencji obliczeniowej” do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju celem uzyskania środków na współfinansowanie rozwoju technologii wykorzystywanej w bezprzewodowych czujnikach, poszerzeniem ich gamy o urządzenia służące pomiarom innych wielkości fizycznych, a także obniżeniem ich zapotrzebowania na energię. Ponadto innym ważnym celem jest rozwój oprogramowania analitycznego służącego diagnostyce predykcyjnej o najnowsze metody i algorytmy związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji (SI, ang. AI).
Kilka dni temu firma Somar otrzymała informację z NCBiR, że projekt uzyskał dofinansowanie w ramach zadania „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Projekt realizowany będzie przez Somar SA we współpracy z zespołem naukowców Politechniki Śląskiej.
- Włożyliśmy wiele wysiłku w przygotowanie wniosku i opisanie koncepcji naszych prac nad rozwojem urządzeń. Dlatego cieszymy się z pozytywnej oceny – mówi Krzysztof Szczyrba, kierownik zespołu projektowego i współautor wielu publikacji na temat monitoringu wibroakustycznego. – Teraz czeka nas ciężka praca inżynierska. Ale mamy pomysły i wspólnie z zespołem Politechniki zamierzamy je wprowadzić w życie – dodaje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.