We wtorek, 9 października w KGHM Polska Miedź uruchomiono szyb L-VI. Nowa inwestycja KGHM ma zoptymalizować udostępnienie rejonu północnego wydobycia w lubińskich zakładach górniczych, skrócić drogi dojazdu, zwiększyć efektywny czas pracy i poprawić warunki pracy górników. W uroczystości udział wziął prezydent Andrzej Duda - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe miedziowego koncernu. Obiekt w Rynarcicach został przystosowany do funkcji materiałowo–zjazdowej i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wszystkich oddziałów górniczych rejonu północnego Zakładów Górniczych Lubin.
- Cieszę się, że KGHM inwestuje i rozwija się na tak światowym poziomie. Serdecznie gratuluję – powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Optymalizacja działań to główny punkt naszej strategii. Rozsądnie czerpiemy z tego co mamy – nie tylko z pokładów rudy, ale także z wiedzy i doświadczenia. Na nasze zasoby patrzymy wnikliwie i analizujemy ich potencjał. Właśnie tak jest w przypadku szybu L-VI. To największy i najbardziej skomplikowanym projekt w historii Zakładów Górniczych Lubin. Dla najstarszej kopalni KGHM to nowe otwarcie, szansa na efektywną pracę i optymalne wykorzystanie złoża – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Zakres inwestycji dostosowano do zmieniających się potrzeb, zwiększając zakres pierwotnego projektu. Między innymi dodano funkcję przeładunku materiałów wybuchowych emulsyjnych, zwiększając bezpieczeństwo ich magazynowania. W rejonie podszybia powstał końcowy element nowoczesnego systemu dystrybucji materiałów bezpośrednio do odbiorców poszczególnych działów: górniczych, mechanicznych oraz elektrycznych (Centrum Logistyczne Dół).
- Projekt wymagał od nas niestandardowego projektowania i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Szyb i wieża szybowa wyposażone są w nowatorskie systemy przystosowane do opuszczania materiałów w kontenerach bez udziału transportu szynowego. W tej technologii zastosowano nowy model załadunku do klatki dwupiętrowej w nadszybiu oraz rozładunku z klatki na podszybiu. System złożony jest z platform do załadunku kontenerów, urządzeń załadowczo-wyładowczych, pomostów wahadłowych oraz sprężarek śrubowych do zasilania poduszek pneumatycznych. Załadunek i rozładunek kontenerów na platformy i z platform będzie się odbywać za pomocą górniczych transporterów podnośnikowych typu GTP-16 specjalnie zaprojektowanych i wyprodukowanych do tego celu – tłumaczył Dariusz Jach, dyrektor naczelny ZG Lubin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.