- Odpowiedzialna polityka energetyczna powinna respektować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw. Dlatego transformacja energetyczna w Unii Europejskiej powinna zapewnić europejskim konsumentom dostęp do pewnych dostaw energii po akceptowalnych cenach i przy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko – powiedział wiceminister energii Adam Gawęda podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, we wtorek 3 września 2019 r.
Stałe pokrywanie zapotrzebowania na energię jest niezbędne dla dobrego funkcjonowania gospodarki, staje się też kluczowym elementem polityki zagranicznej państw, dlatego Unia Europejska dąży do większej integracji regionalnych rynków energii oraz dywersyfikacji źródeł.
Wiceminister energii podkreślał, że taki wspólny rynek energii Unii Europejskiej docelowo musi przewidywać kluczową rolę dla odbiorców i nie może dyskryminować konsumentów (ale również dostawców) np. w dostępie do sieci. Nowa struktura rynku zakłada oczywiście skuteczniejszą integrację OZE z systemami elektroenergetycznymi UE. Przyjmuje się jednak, że OZE będą wynagradzane na zasadach rynkowych.
Polska - opisywał Adam Gawęda - realizuje inwestycje w wewnętrzną infrastrukturę elektroenergetyczną i kładzie nacisk na zwiększanie zdolności przesyłowych połączeń transgranicznych.
– Przykładem takiej solidarności regionalnej są polskie działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko własnych odbiorców, ale także partnerów z państw bałtyckich, dążąc do synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem Europy kontynentalnej – argumentował wiceminister Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.