Ok. 250 mln zł kosztowała inwestycja, której kluczowym elementem jest uruchomiony w piątek w Hucie Miedzi Legnica piec wychylno-topielno-rafinacyjny (WTR). - Mamy widoczny znak działania naszej polityki reindustrializacji, w najbardziej nowoczesnym kształcie - powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.
WTR, piec wychylno-topielno-rafinacyjny jest przeznaczony do przetopu wysokiej jakości surowców recyklingowych. W razie potrzeby można też dolewać do niego płynnej miedzi. Zapewnia on zdolność produkcyjną huty przez cały rok, dzięki możliwości przejęcia funkcji pozostałych pieców pracujących w hucie w trakcie ich postojów remontowych. W 2017 r. KGHM informowała, że budowa pieca WTR jest kluczowym elementem dwuetapowej inwestycji prowadzonej w Hucie Miedzie Legnica. Jej koszy to około 250 mln zł.
- Mamy tutaj widoczny znak działania naszej polityki uprzemysłowienia - reindustrializacji - w najbardziej nowoczesnych możliwych kształtach. (...) Tutaj ta reindustrializacja, która odbywa się niemalże na naszych oczach, ona jest ekologicznie jak najlepiej przygotowana z punktu widzenia potencjalnych emisji - powiedział podczas uroczystości uruchomienia pieca WTR w Hucie Miedzi Legnica premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że piec zwiększy o 25 proc. moce przerobowe huty.
- Rozmawiałem wcześniej z panem prezesem Chludzińskim (Marcinem - PAP), który informował mnie w jaki sposób ta inwestycja była przeprowadzona. Przeprowadzona o czasie, w ramach budżetu (...), tworząca nowe, dobre perspektywy dla Legnicy i okolic, dla całego KGHM-u - ocenił premier.
Premier podkreślił, że uprzemysłowienie, wzmocnienie przemysłu w kształcie nowoczesnym jest "fundamentem polskiej suwerenności gospodarczej". Dodał, że "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" zakładał takie inwestycje jak w Hucie Miedzie Legnica. Mają one - jak mówił premier - służyć "w globalnych łańcuchach dostaw, w globalnych łańcuchach wartości dodanej".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.