Pięć służb ratowniczych w jednym miejscu. Stabilizowanie gruzowisk, ewakuacja poszkodowanego, pierwsza pomoc, używanie sprzętu zawałowego, zabudowa wyrobisk. Słowem - kolejne wspólne ćwiczenia wyspecjalizowanych grup ratowniczo-poszukiwawczych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W czwartek, 6 czerwca, brali w nich udział przedstawiciele Polskiego Związku Alpinizmu, GOPR-u, strażacy z Krakowa, ratownicy górniczy z KGHM Polska Miedź.
- Czego się spodziewam? Pewnie wyższej temperatury, bo w jaskiniach jest tak około kilku stopni – mówił tuż przed rozpoczęciem działań w komorze ćwiczebnej Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Grzegorz Michałek, GOPR-owiec, speleolog i alpinista, rekordzista największej deniwelacji świata, wynoszącej 10 330 m. Tak nisko (2080 m w najgłębszej jaskini Krubera-Woronia) i tak wysoko (8250 m na Mount Evereście) jak pochodzący z Cieszyna GOPR-owiec, jeszcze nikt nie był. Nie rozczarował się także w bytomskiej komorze ćwiczebnej. W jednym z pomieszczeń odzwierciedlających ekstremalny podziemny mikroklimat temperatura wynosiła 42 st. C przy wilgotności 80 proc.
- W naszej komorze ćwiczeń ratownicy na co dzień wykonują zadania związane z poszukiwaniem poszkodowanych w warunkach zadymienia, przy wysokiej temperaturze i wilgotności, w trudno dostępnych miejscach. Wszystko jak podczas prawdziwej akcji w kopalni. Do dyspozycji mają cztery poziomy, w tym dwa wysokie i dwa do przejścia niskiego (70-100 cm) - opowiada Krzysztof Fabiszak, zastępca dyrektora OSRG Bytom-Zabrze.
Nauka i integracja
Mariusz Badaczewski, jeden z ratowników górniczych uważa, że wspólne ćwiczenia służb to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, wzajemna nauka i integracja.
- Mamy poszkodowanego, do którego musimy dotrzeć przez zawał, udzielić mu pierwszej pomocy i przetransportować do bazy, gdzie czeka na niego lekarz – opowiadał o scenariuszu ćwiczeń drugi ratowniczy Michał Pińkowski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.