- Istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat inwestycji geologiczno-górniczych i pokazywanie zalet ich realizacji - uważa wiceminister środowiska, Mariusz Orion Jędrysek, który środę, 23 maja, w Kielcach uczestniczył w regionalnej konferencji konsultacyjnej, dotyczącej Polityki Surowcowej Państwa.
W stolicy województwa świętokrzyskiego zorganizowano ósme z cyklu regionalnych spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu "Polityki Surowcowej Państwa" (PSP), poświęcone VI. z jej filarów - "Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach mineralnych". Wzięli w nim udział m. in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i eksperci.
Dlaczego społeczeństwo odwraca się tyłem?
Jędrysek podkreślił podczas konferencji prasowej, że w wielu miejscach kraju występują bardzo bogate zasoby surowców, ale ze względu na społeczne niezrozumienie - wynikające najczęściej z niewiedzy - "społeczeństwo odwraca się tyłem do tego rodzaju inwestycji".
- Zwykle po zrekultywowaniu tereny są lepsze, bogatsze biologicznie niż przed rozpoczęciem działalności geologiczno-górniczej, natomiast złe doświadczenia okresu PRL czy wcześniejszego - gdzie były rzeczywiście poważne degradacje środowiskowe - spowodowały, że społeczeństwo jest negatywie nastawione - ocenił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.
Zaznaczył, że przykładem występowania większej bioróżnorodności w miejscach, gdzie wcześniej prowadzono działalność górniczą, są np. zrekultywowane obszary wydobycia siarki, piasku czy żwiru. Wskazał, że zwykle są to akweny wodne, czasem obiekty sportowe - tereny do jazdy konnej czy strzelnice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.