W górnictwie węgla brunatnego (którego X Międzynarodowy Kongres trwa od poniedziałku, 16 kwietnia, w PGE GiEK w Bełchatowie) szczególnie ważna jest prawidłowa rekultywacja terenów objętych eksploatacją odkrywkową na znacznych areałach.
Liderem w rekultywacji pod względem powierzchni gruntów, którym przywrócono walory użytkowe jest KWB Konin, która wykonała blisko połowę prac rekultywacyjnych w całej branży.
Na drugim miejscu jest KWB Adamów, a następnie KWB Bełchatów i Turów – wynika z raportu przygotowanego przez prof. Zbigniewa Kasztelewicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego, który w dniach 16-18 kwietnia odbywa się w Bełchatowie.
- Czołowe miejsca kopalni Konin i Adamów wynikają głównie z faktu, że kopalnie te są typowymi kopalniami wieloodkrywkowymi, eksploatującymi małe złoża węgla brunatnego. W wymienionych kopalniach nowe wyrobiska „pomagają” w rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych poprzez lokowanie mas nadkładowych, czy też wód z wkopów udostępniających do likwidowanych wyrobisk – tłumaczy prof. Kasztelewicz.
Obecnie górnicy w polskich kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego systematycznie i zgodnie z kanonami sztuki górniczej dokonują rekultywacji i zagospodarowania terenów „odzyskiwanych” w miarę przesuwania się frontów eksploatacyjnych.
Wykonywane prace zapewniają wykorzystanie terenów do produkcji rolnej, leśnej lub też innej działalności, w tym rekreacyjnej. Polskie górnictwo odkrywkowe konsekwentnie realizuje ideę twórcy sozologii, profesora i rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Walerego Goetla – „Co człowiek zniszczył, człowiek musi naprawić”.
- Tak jak chirurgia plastyczna, odkrywkowa eksploatacja złoża może być operacją bolesną dla środowiska. Jeśli jednak wydobycie jest odpowiednio, świadomie, dobrze zaplanowane i zrealizowane, wówczas efekty mogą zwiększyć atrakcyjność otoczenia. Odkrywkowa eksploatacja kopalin może: wzbogacać krajobraz w nowe formy morfologiczne, harmonijnie weń wpisane, wspomagać ochronę przyrody przez tworzenie nowych siedlisk, wspomagać gospodarkę leśną wreszcie stwarzać miejsca wypoczynku – zauważa dalej prof. Zbigniew Kasztelewicz.
Liczne przykłady atrakcyjności krajobrazowej, przyrodniczej i kulturowej terenów pogórniczych skłaniają do spojrzenia na to górnictwo jako na działalność, stwarzającą nowe wartości środowiska i nowe warunki dla jego ochrony. Tereny poeksploatacyjne o unikatowym krajobrazie wpisują się w obraz regionów ich występowania i nie są postrzegane jako miejsca wcześniejszej eksploatacji.
Patronat honorowy nad Jubileuszowym Międzynarodowym Kongresem Górnictwa Węgla Brunatnego sprawuje premier Mateusz Morawiecki.
Trybuna Górnicza i portal nettg.pl sprawują patronat medialny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.