W wielu miejscach na świecie energia pochodząca z paliw kopalnych jest jedyną dostępną i przystępną cenowo energią. W takich przypadkach kwestia wyborów, przed którymi stoją rządy i społeczeństwa, przedstawia się dosyć jednoznacznie – albo wybiorą oni energię z paliw kopalnych, albo pozostaną bez energii – argumentował dr Michał Drabik podczas sesji dotyczącej zagospodarowania metanu, która odbyła się w ostatnim dniu XXVII Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
„Metan z pokładów węgla jako surowiec mineralny i jego zastosowania” był tematem sesji, która odbyła się w środę, 28 lutego, i zamykała tegoroczną SEP w Krakowie. Zespół prelekcji poświęconych metanowi otworzył Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Powiedział on, że polskie firmy i kopalnie wciąż w niewystarczający sposób sięgają po metan z pokładów węgla. To jeden z powodów, dla których PGNiG wraz ze spółkami węglowymi rozpoczął, na razie jako projekt pilotażowy, realizację programu „Geo-Metan”. Prezes Woźniak przypomniał, że testowe wydobycie metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej, ma miejsce w Gilowicach.
Wynik wystarczająco dobry
- W tej niewielkiej miejscowości wiercimy za metanem tą samą metodą, co w przypadku gazu łupkowego. Wynik, który uzyskujemy, to 45 tys. m sześc. metanu na dobę. Jest on wystarczająco dobry, żeby udowodnić, że możemy wydobywać metan z pokładów węgla. Wciąż kwestią otwartą jest ekonomiczny aspekt całego przedsięwzięcia – powiedział szef PGNiG.
- Jest kilka sposobów sięgnięcia po metan. Jednym z nich może być także wydobywanie metanu z zamkniętych i porzuconych kopalń, których będzie przybywać – dodał Woźniak.
Dr Piotr Kasza z Instytutu Nafty i Gazu przypomniał, że od połowy minionego roku w Polsce działa Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla. Polskie Centrum to pierwsza taka ekspercka organizacja na świecie (niedawno powstała również siostrzana taka organizacja w Chinach), która skupia ekspertów z zakresu metod odzyskiwania i wykorzystania metanu jako źródła energii. Warto podkreślić, że Centrum działa pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE), a wśród założycieli są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu. Dr Kasza zaznaczył, że obecnie Centrum zajmuje się tłumaczeniem poradnika zawierającego najlepsze praktyki w wydobywaniu metanu oraz organizowaniem warsztatów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.