Samorząd województwa śląskiego uruchomił pierwsze nabory przedsięwzięć przygotowanych w ramach bytomskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Oznacza to, że w kolejnych miesiącach będą mogły ruszać ujęte w OSI projekty remontów budynków czy odnawiania zabytków.
Bytom, liczący 150-tys. mieszkańców, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, jest jednym z polskich ośrodków włączonych w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) - wymagających specjalnych działań państwa. Łącznie na finansowanie bytomskiego OSI przewidziano 100 mln euro.
W 2015 r. Bytom - wraz z Łodzią i Wałbrzychem - został też objęty pilotażowym projektem rewitalizacji, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju. W założeniach wypracowane przez samorządy tych miast tzw. dobre praktyki rewitalizacyjne będzie można zastosować w innych polskich miastach.
Zgłoszony pod kątem ministerialnego pilotażu bytomski projekt pod nazwą "Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" składa się z czterech modułów. Pierwszy to przyjęty już "Gminny Program Rewitalizacji. Bytom. 2020+"; drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.
Wraz z wypracowywaniem Gminnego Programu Rewitalizacji wykrystalizowała też lista bytomskich przedsięwzięć pod kątem OSI. W drugiej połowie czerwca urząd marszałkowski województwa śląskiego - jako instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Śląskiego - opublikował listę projektów przeznaczonych do dofinansowania poza konkursem, na której znajdują się projekty inwestycyjne z Bytomia - w ramach OSI.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.